Jak co roku uczestnicy uroczystości spotkali się w Parku Pokoju Hiroszimy. Dokładnie o 8:15 czasu miejscowego, godzinie zrzucenia na Hiroszimę bomby atomowej, rozbrzmiał Dzwon Pokoju, a zebrani ludzie pochylili głowy i uczcili pamięć ofiar minutą ciszy.
6 sierpnia 1945 roku amerykańska superforteca B-29 zrzuciła na japońskie miasto Hiroszima pierwszą z dwóch bomb atomowych, jakie do tej pory świadomie użyto przeciwko żywym ludziom. Trzy dni później druga bomba atomowa spadła na Nagasaki. Bilans ofiar to 70 tysięcy zabitych i zmarłych do końca roku.