Piękne miasto Nagasaki zniszczone przez jedną bombę zrzuconą przez Stany Zjednoczone, czcimy ten dzień, życząc sobie jednocześnie, by Nagasaki nigdy już nie cierpiało z powodu bomby atomowej, by na świecie panował pokój bez wojen i broni nuklearnej - mówiła podczas uroczystości kobieta, która przeżyła bombardowanie z 9 sierpnia 1945 roku.
Na Nagasaki Amerykanie zrzucili drugą po ataku na Hiroszimę bombę atomową.