RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

W Szanghaju stanie pomnik Chopina

Publikacja: Sobota, 27 maja (07:30) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

W Szanghaju, biznesowej stolicy Chin, stanie tym roku pomnik Fryderyka Chopina. Autorem projektu jest chińska rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Lu Pin.

Obok pomnika znajdzie się sala koncertowa oraz pawilon wystawowy dla ekspozycji związanych z Polską. Odlew z brązu, z dodatkiem polskiej miedzi eksportowanej do Chin, wykonają Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych.

W Szanghaju jest jeszcze tylko jeden pomnik cudzoziemca - rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Monument ten był już dwa razy rozbijany, m.in. podczas rewolucji kulturalnej, kiedy to ofiarą aktów wandalizmu, dokonywanych przez maoistowską Czerwoną Gwardię, padło wiele dóbr kultury.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: