RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Grypę najlepiej leczyć... koktajlem

Publikacja: Sobota, 31 października (20:29) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Jeśli jeden lek przeciw grypie jest zbyt mało skuteczny, być może trzeba spróbować dwóch lub nawet trzech. Naukowcy z Uniwersytetu Alabamy spróbowali i wyniki ich badań okazały się bardzo obiecujące.

Okazało się bowiem, że umiejętnie dobrany koktajl trzech leków, zaakceptowanych wcześniej do walki z grypą, przynosi znacznie lepsze wyniki, niż zastosowanie każdego z nich z osobna. W warunkach laboratoryjnych mieszanka oseltamviru, znanego jako Tamiflu, z amantadinem i ribavirinem okazała się bardzo efektywna w hamowaniu mnożenia się wirusów grypy.

Co ważne, działanie tej mieszanki jest skuteczne tak w przypadku zwykłej sezonowej odmiany choroby, jak i głośnych ostatnio świńskiej i ptasiej grypy - H1N1 i H5N1.

Odkrywcy rozpoczynają testy na ludziach. Jeśli się one powiodą - kto wie, może jesienią przyszłego roku będziemy mogli kichać na grypę...

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: