Dla osób, które gaz wykorzystują tylko w kuchenkach podwyżka wyniesie średnio 60 gorszy miesięcznie. Ci, którzy gazem podgrzewają wodę, zapłacą rachunki o trzy złote wyższe. A osoby ogrzewające gazem całe domy - 11 złotych miesięcznie.
Główne przyczyny podwyżki to wzrost kosztów zakupu importowanego gazu. Są one spowodowane wzrostem kursu dolara. Cena gazu musi uwzględniać również koszty utrzymywania zwiększonych zapasów gazu. Od 1 października PGNiG musi mieć rezerwy odpowiadające co najmniej 20 dniom dostaw.
Nowa taryfa będzie obowiązywała od 1 października do 31 marca przyszłego roku.