RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Karty zbliżeniowe tylko dla tych, którzy ich chcą

Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Od wtorku wchodzą w życie nowe zalecenia dotyczące kart. Zwiększają one ochronę klienta - donosi "Rzeczpospolita".

Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP (w jej skład wchodzą przedstawiciele banków komercyjnych i organizacji kartowych) wydała nową rekomendację. Kluczowym elementem tej rekomendacji jest wprowadzenie możliwości wyboru przez klienta, czy chce korzystać z funkcji zbliżeniówek czy nie - mówi Paweł Widawski, dyrektor zespołu ds. systemu płatniczego i bankowości elektronicznej Związku Banków Polskich.

Banki mają trzy ścieżki wprowadzenia zaleceń: udostępnienie możliwości wyłączenia funkcji zbliżeniowej, wydanie karty bez funkcji zbliżeniowej lub trzecia możliwość, polegająca na całkowitym wyłączeniu odpowiedzialności klienta za nieuprawnione transakcje zbliżeniowe wykonywane bez kodu PIN (nieautoryzowane), w sytuacji gdy dwie pierwsze nie są wprowadzone, np. ze względów technologicznych.

Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o stosowanie kart zbliżeniowych. Według ostatnich danych ZBP liczba kart z funkcją płatności tego typu sięgnęła 20 mln.

(jad)

Źródło: PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: