RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Gospodarka na pasku obcego kapitału

Sobota, 11 kwietnia (06:17)

Banki w Polsce trzeba udomowić, by jak najwięcej z nich było kontrolowanych przez nasz kapitał - uważa Stefan Kawalec, były wiceminister finansów. Powołuje się na niego "Gazeta Polska Codziennie".

Ten wysoki urzędnik przed laty sam brał udział w sprzedaży polskich banków - przypomina gazeta. Polska otrzymała za nie w sumie ok. 25 mld zł. Dzisiaj tyle kosztuje jeden bank.

O tym, że sprzedając nasze instytucje finansowe pozbyliśmy się kury znoszącej złote jaja, przekonują dane GUS - pisze dziennik. W 2014 r. zysk brutto sektora bankowego w Polsce wyniósł aż 20,3 mld złotych. Nawet po odliczeniu płaconego urzędom skarbowym podatku dochodowego zysk ten wciąż był wysoki i wynosił 16,2 mld zł. To był najwyższy zysk w historii, lepszy o 7,1 proc. od osiągniętego w 2013 roku. 

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

(mal)

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: gospodarka
Dalsza część artykułu pod materiałem video: