Co robi rząd, by przyspieszyć inwestycje? Jak wynika z ustaleń naszych reporterów - niewiele. Od września, kiedy zaczęło się mówić o kryzysie, nie uproszczono żadnych przepisów, które mogłyby ułatwić działanie deweloperom czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ministerstwo Infrastruktury chwali się przepisami, które dopiero wejdą w życie. Chodzi o zasady wydawania pozwoleń na budowę czy użytkowania budynków. Będą bardzo korzystne dla deweloperów, ale również i w znaczącym stopniu dla tych, którzy budują swoje małe mieszkania - mówi wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński:

Ustawa wejdzie jednak w życie najwcześniej za kilka miesięcy. Minister przywołuje również przepisy ułatwiające zakup własnego „M”, ale Platforma Obywatelska tylko zmodernizowała ustawę, uchwaloną jeszcze przez PiS. A deweloperzy alarmują, że od wielu miesięcy nie pojawiły się żadne ułatwienia.

Cierpią także firmy budujące drogi, tym bardziej że coraz więcej pieniędzy na te inwestycje przechodzi z rubryki „pewne” do „obiecywane”. W resorcie infrastruktury kryzysu nie widać, a minister Grabarczyk… jest na urlopie.