Z odwiertu w pobliżu Lęborka na Pomorzu od ponad miesiąca jest wydobywany gaz łupkowy - ujawnia "Rzeczpospolita". Z informacji gazety wynika, że z odwiertu, który wykonała firma Lane Energy Poland, wydobywa się ok. 8 tysięcy metrów sześciennych gazu na dobę.

To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej - mówi Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, który 23 sierpnia spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland.

Dodaje, że wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat od czasu znalezienia łupkowych złóż na Starym Kontynencie.

I co najważniejsze: po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca. Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko - ocenia Woźniak.

Odwiert, który wykonała firma kontrolowana przez amerykański koncern ConocoPhilips, nosi nazwę Łebień LE-2H. Wykonano go w czerwcu 2011 r.  

(mpw)