W maju pojawiło się na polskich drogach prawie 27 tys. nowych aut. To o 1/5 mniej niż w porównywalnym miesiącu zeszłego roku. Od stycznia najwięcej samochodów sprzedał w Polsce Fiat. Na drugim miejscu znalazła się Śkoda, na trzecim Renault. Na 6. miejscu - koreańskie Daewoo. Firma zanotowała spadek sprzedaży o 60 procent. Dziś powinniśmy się dowiedzieć co dalej z fabryką Daewoo-FSO.

Kto zechce zainwestować w New Small Company, nową małą spółkę, która powstanie na bazie majątku produkcyjnego Daewoo-FSO na Żeraniu? NSC ma uratować firmę przed upadłością, która od dłuższego czasu wisi nad zadłużoną po uszy żerańską spółką. Firma jest winna bankom grubo ponad miliard złotych. Przeszło 3 mld zł ma oddać koncernowi Daewoo Motor.

Pętlę na szyi mają także właściciele samochodów produkowanych przez Daewoo. Matizy, Lanosy czy Nubiry coraz trudniej sprzedać. Wojciech Drzewiecki z firmy SAMAR, monitorującej polski rynek samochodowy, nie jest tym zaskoczony: Dziś ludzie obawiają się, że w momencie ogłoszenia upadłości Daewoo – jeśliby nastąpiła – ten rynek załamie się i nie będzie części oraz serwisu. Tak naprawdę czarna dziura nie powstanie. Już dziś wielu prywatnych importerów sprowadza części do samochodów i te części są dostępne na rynku. Wydaje się, że nie ma się co obawiać - powiedział RMF Drzewiecki.

Nasz reporter odwiedził kilka komisów samochodowych w Kielcach. Próbował sprzedać auto z logiem Daewoo. Czy udało się sprzedać samochód, o tym w relacji reportera RMF:

Coraz więcej wskazuje na to, że ostatnią deską ratunku dla żerańskich zakładów Daewoo-FSO ma być brytyjski Rover. Na dziś zaplanowano walne zgromadzenie w sprawie utworzenia wydzielonej dla inwestora spółki New Small Company. Nie wiadomo jednak, czy na Żeraniu pojawią się dziś Koreańczycy.

Jak pisze "Puls Biznesu" po rozmowach toczonych m.in. z amerykańskim koncernem General Motors, Hyundaiem oraz koncernem Tata szala przechyliła się na stronę Brytyjczyków. Powołane zostało już nawet konsorcjum finansowe, które ma wesprzeć inwestycje Rovera na Żeraniu kwotą kilkuset milionów dolarów.

foto RMF

10:00