Specjalna jednostka policji do walki z przestępczością w Internecie powstanie w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem będzie tropienie pedofilów i oszustów finansowych, którzy ogłaszają się na stronach www. Oddział będzie składać się z 80 wysokiej klasy informatyków. Ich miejsce pracy otacza tajemnica.

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Jack Straw ujawnił, że utworzenie Narodowej Jednostki do Walki z Przestępstwami Zaawansowanych Technologii (NHTCU) kosztowało 25 milionów funtów, czyli ponad 35 milionów dolarów. Straw podkreślił, że Wielka Brytania chce być najbezpieczniejszym miejscem handlu internetowego na świecie oraz by - jak to określił - brytyjskie dzieci mogły bezpiecznie surfować po sieci. A dodajmy, że wśród tych ostatnich internet jest niezwykle popularny.

Tymczasem internet w Polsce nie cieszy się jeszcze tak wielkim zainteresowaniem. W ciągu ostatniego miesiąca z sieci skorzystało około trzech i pół miliona Polaków. Z badań "Internet Monitor", przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia wynika, że liczba osób korzystających z Internetu wzrosła tylko o niewiele ponad jedną czwartą. Niewielki wzrost liczby internautów wynika stąd, że Polacy, którzy mieli szansę weszli do sieci już wcześniej. W dostępie do Internetu wciąż utrzymują się dysproporcje, częściej korzystają z niego wykształceni mieszkańcy miast, na wsi dostęp ma tylko 3-4% jej mieszkańców. W Polsce ponadto internauci to prawie wyłącznie ludzie młodzi. „Pod tym względem istotnie różnimy się od krajów zachodnich, gdzie internauci powyżej 35 roku życia to już jest całkiem poważna grupa. U nas to jest margines” – powiedział wiceprezes prowadzącej badania firmy ARC Adam Czarnecki. Barierą rozwoju polskiego Internetu jest najczęściej brak komputera i duże koszty dostępu do sieci.

15:00