Potwierdzają się informacje RMF o zainteresowaniu amerykańskich koncernów naszym rynkiem paliwowym. Płocki koncern już w tej chwili współpracuje z amerykańskim Conoco, obie firmy razem kupiły czeski koncern paliwowy Unipetrol.

Na razie trudno przesądzić, czy wspólny zakup czeskiego koncernu to pierwszy krok Amerykanów w drodze po część akcji Orlenu. Ale jak się okazuje, nie jest to jedyna amerykańska firma zainteresowana naszym rynkiem paliwowym.

Od jakiegoś czasu przyjeżdżają do Polski także przedstawiciele innych koncernów z USA. Rozmawiają o możliwości wykupienia przez giełdę części udziałów w PKN Orlen. Wszystko jednak jest owiane tajemnicą; pewien wielki koncern amerykański nie chce się ujawnić, bo nie chce być posądzony o wrogie przejęcie Orlenu.

Jak się okazuje, fuzja z węgierskim MOL-em, która odchodzi już w zapomnienie, nie była jedynym planem płockiego koncernu. Pracowałem nad innymi rozwiązaniami - potwierdza to były szef rady nadzorczej Orlenu Maciej Gierej.

Już w tej chwili PKN Orlen prowadzi rozmowy z Conoco, trzecim co do wielkości koncernem amerykańskim. Obie firmy wspólnie kupiły czeski Unipetrol. Podobno przedstawiciele Orlenu i Conoco rozmawiają teraz o projektach wydobywania gazu. Amerykanie mają dostęp do złóż w Kazachstanie i Rosji.