Już 29.08.2015 r. „Stowarzyszenie Doliny Małej Panwi” organizuje III edycję, jedynego w Polsce, a pewnie i na świecie, Triatlonu Turystycznego. „To jest impreza dla każdego, kto skończył 18 lat i troszeczkę się rusza” – zachęca do udziału w imprezie Roman Jarosiński ze stowarzyszenia.

Tomasz Staniszewski RMF FM: Trzecia edycja Triatlonu Turystycznego - triatlon czyli trójbój - mamy kolarstwo, mamy pływanie i bieganie - ale tutaj odrobinę zmodyfikowane...

Roman Jarosiński ze Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi: Dlatego że to jest triatlon turystyczny - zrezygnowaliśmy z biegania na rzecz nordic walking oraz pływania wpław na pływanie kajakiem...

Ale dystans jeszcze większy, niż w normalnych triatlonach, bo do pokonania jest 90 kilometrów...

Są różne rodzaje triatlonów, są i takie ekstremalne - natomiast tu rzeczywiście dystans robi wrażenie, bo to jest prawie 90 kilometrów - początkowo nordic walking 18 kilometrów, jazda rowerem 55, najtrudniejszy dystans do zmierzenia jest ten dystans kajakowy - oceniam, że jest to około 15 kilometrów - natomiast rzeka jest tak pomeandrowana, przez to urokliwa - ale zmierzyć to jest jeden wielki problem.

Dla kogo jest to impreza? Kto może się zgłosić?

Tak naprawdę to jest impreza dla każdego, kto skończył 18 lat i troszeczkę się rusza. Nie wymaga to jakiegoś ekstremalnego przygotowania. Nawet ja - chociaż trudno mnie posądzać o sportową sylwetkę - pierwszy triatlon zaliczyłem, a raptem tylko miesiąc się przygotowywałem. Kto chce, to da radę! Nie należy się zrażać długością dystansu, bo wbrew pozorom to nie jest aż tak dużo, gdy już się w tym uczestniczy. Zapisać się może każdy - wystarczy, że wejdzie na Facebooka na funpage'a Triatlon Turystyczny, bądź też samo TT. Tam jest i regulamin i formularz i poprzednie edycje są opisane, filmiki i tabele - więcej informacji na pewno tam się znajdzie.

Czy to jest tak, że każda z tych poszczególnych konkurencji jest dla wybranego członka drużyny?

Drużyna jest po to, żeby zakończyć start wspólnie w kajaku - czyli tak naprawdę drużyna jest dwuosobowa, obojętnie jak się w pary dobierze - czy to będzie dwóch sympatycznych panów, dwie sympatyczne panie czy pary mieszane...Pełna dowolność.

Sprzęt własny?

Zawodnicy są zobowiązani do posiadania własnych kijków, roweru oraz kasku. Całą resztę - cała logistyka to już organizuje Stowarzyszenie Małej Panwi, czyli i kajaki i transport autobusowy, przewożenie rowerów oraz całą resztę...

Najstarsi i najmłodsi uczestnicy?

Najmłodsi mają 18 lat, natomiast mieliśmy już 67-latka, 65-latków i to naprawdę na dobrych pozycjach kończyli. Wykazali się bardzo dużym hartem ducha i tężyzną fizyczną.