Wazę, która najpewniej zawiera najstarsze chińskie wino, wydobyto z grobowca arystokraty z okresu zachodniej dynastii Zhou w prowincji Shaanxi. Naukowcy nie otworzyli jeszcze wazy i nie wydali ostatecznej opinii odnośnie zawartości. Mają jednak swój typ - ich zdaniem w środku wazy może znajdować się legendarne wino "Qiti", pite podczas państwowych i religijnych ceremonii.

Zdaniem szefa Instytutu Badań Starożytnych Donga Changminga, odkrycie jest dowodem na rodzime pochodzenie wina i zaprzecza teorii, jakoby napój ten był zapożyczeniem z kultury śródziemnomorskiej.

Szef wykopalisk Liu Jun powiedział, że zespół archeologów odkrył również towarzyszący ceremonii picia wina przedmiot z inskrypcją polecającą picie z umiarem.

Legendarne wino

"Qiti" opisywane jest w literaturze jako sławny napój, któremu nazwę nadał piąty cesarz zachodniej dynastii Zhou, panującej w latach 1046-771 p.n.e., na cześć swojej ukochanej córki księżniczki Qi. Według dawnych przekazów wino było wykonywane z winogron i powinno mieć intensywną barwę czerwoną.

Wino było symbolem korupcji, jakiej dopuszczali się urzędnicy cesarscy poprzedniej dynastii Shang. Było też ich ulubionym napojem.

Napitek sprzed wieków

Starożytny alkohol nie jest pierwszym, który odkryto w Chinach. Według BBC w 2004 r. amerykańscy naukowcy odkryli w chińskich naczyniach ceramicznych ślady napoju alkoholowego wykonanego z ryżu, miodu i owoców, które mogą mieć nawet 9000 lat.

Jedne z najstarszych na świecie dowody warzenia piwa i produkcji wina znaleziono w Iranie. Pochodzą one sprzed 7400 lat.