Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jak dowodzą autorzy artykułu, dochodzi do tego wówczas, gdy horoskop nie jest po myśli czytającego i przewiduje negatywne zdarzenia.
Postępowanie wiernego odbiorcy może wówczas charakteryzować się błędami, których zazwyczaj nie popełnia. Pada on także ofiarą częstszych pokus.
Dotychczas uważano, że śledzenie horoskopu może poprawiać nasze samopoczucie i skłaniać do podejmowania bezinteresownych działań. Jak widać istnieje druga, ciemniejsza strona zodiaku.
Uczeni przeprowadzili eksperyment z grupą ochotników. Najpierw przedstawiono im właściwy dla nich horoskop, a następnie zaproponowano dwie czynności. Pierwszą było pójście na imprezę, drugą - sprzątanie w domu. Osoby, których horoskop był niepomyślny, z reguły wybierały zabawę, a nie domowe obowiązki.
(MRod)