Kiedy dopadnie nas kaszel, by złagodzić objawy, sięgamy zazwyczaj po syrop. Okazuje się jednak, że lepszym sposobem na pozbycie się problemu może być delektowanie się czekoladą.
Przekonali się o tym naukowcy po podsumowaniu badania, w którym wzięło udział 163 pacjentów. Podawano im preparaty na bazie czekolady. Poczuli się lepiej już po dwóch dniach po zakończeniu terapii.
Zdaniem profesora Alyna Morice'a z Uniwersytetu w Hull w Anglii: Czekolada może uspokoić kaszel. Jest lepka, przez co tworzy powłokę na zakończeniach nerwowych gardła, tłumiąc odruch kaszlowy. Dodaje, że takie działanie ma również zawarta w kakao teobromina. Ma podobne właściwościowi, co kodeina często dodawana do syropów.
Pamiętajmy jednak, że samą czekoladą nie wyleczymy kaszlu. Gdy utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza.
źródło: www.mirror.co.uk
(mc)