Jest pierwszy zarzut po uprowadzeniu 3-letniej Amelki i jej matki. Usłyszał go ojciec dziewczynki. To zarzut pozbawienia wolności córki i żony. Będzie wniosek o tymczasowy areszt dla mężczyzny.

Zakończyło się przesłuchanie ojca Amelki. Z ustaleń reportera RMF FM wynika, że mężczyzna odpowiadał na pytania śledczych, nie odmówił składania wyjaśnień. W trakcie przesłuchania usłyszał zarzut pozbawienia wolności córki i żony, za co grozi mu 5 lat więzienia.

Prokuratura na razie nie rozszerzyła zarzutu o uprowadzenie małoletniej. Jak ustalił reporter RMF FM, to będzie wymagało dogłębnej analizy zawiłych stosunków między rodzicami i analizy prawnej sądowej batalii o opiekę nad dziewczynką. 

Mężczyzna nie przyznał się, ale złożył bardzo obszerne wyjaśnienia - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst. Dodał, że relacja mężczyzny jest zgodna z ustaleniami prokuratury poza jedną kluczową kwestią - dobrowolnością wyjazdu żony wraz z nim.

Twierdzi, że żona dobrowolnie wsiadła z nim do samochodu (...), a zgromadzony przez nas materiał dowodowy wskazuje, że było zgoła przeciwnie - mówił Janyst dziennikarzom. Dodał, że jeszcze w sobotę prokuratura ma przesłuchać drugiego zatrzymanego mężczyznę, który miał pomagać w porwaniu. 

Porwane w czwartek na białostockim osiedlu

Trzyletnia Amelka i jej matka zostały uprowadzone w czwartkowe przedpołudnie na białostockim osiedlu Dziesięciny: dwaj mężczyźni siłą wciągnęli je do samochodu i odjechali. Służby odnalazły je - całe i zdrowe - w piątek po południu w Ostrołęce na Mazowszu.

Minioną noc matka i córka spędziły już - jak ustalił Mariusz Piekarski - w domu.

Ojciec z 25-letnią kobietą i 3-letnią Amelką ukrywał się w lesie. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o udział w uprowadzeniu. W powiecie ostrołęckim ujęto ojca dziewczynki, męża porwanej kobiety. Drugiego mężczyznę zatrzymano w innym powiecie.

Obaj zatrzymani zostali dzisiaj przewiezieni do białostockiej prokuratury na przesłuchanie. 

Wcześniej śledczy czekali jeszcze na materiały zebrane przez policję: m.in zabezpieczone ślady i zeznania świadków z miejsca, gdzie odnaleziono matkę z córką. 

Opracowanie: