Jedyne miasto na świecie, które jest najważniejszym celem pielgrzymek wyznawców trzech wielkich religii świata. To tutaj zmierzają chrześcijanie, by odwiedzić miejsce grobu Chrystusa, to tu prowadzi droga muzułmanów całego świata, by modlić się i w meczetach Al-Aksa i w Kopule na Skale stanowiącej jedno z najświętszych miejsc islamu i najwcześniejszą muzułmańską budowlę, która dotrwała do naszych czasów. Wreszcie to tu znajduje się najważniejsze miejsce modlitwy Żydów – Ściana Zachodnia, zwana Ścianą Płaczu. Na przechadzkę po tym niezwykłym mieście zaprasza Krzysztof Nepelski.

Odwiedzając Izrael nie sposób ominąć Jerozolimy. Położone na prawie 600 z n.p.m. rozległe miasto przyciąga turystów pielgrzymów z całego świata, mimo ciągłego napięcia jakie da się odczuć na każdym kroku i wszechobecnych patroli policji izraelskiej kontrolującej dostęp do wybranych miejsc Starego Miasta. Szczególnie strzeżone jest przejście do Wzgórza Świątynnego dostępnego wyłącznie dla muzułmanów, a czasami też dla turystów w wybrane dni i pory dnia

Wąskie zatłoczone uliczki dzielnicy arabskiej z kramami oferującymi wszystko, czym można handlować, odświeżone, pokryte jasnym tynkiem budynki dzielnicy żydowskiej z ubranymi tradycyjnie mieszkańcami - to wszystko sprawia, że wizyta w tym mieście wywiera na odwiedzających wielkie i niezapomniane wrażenie. Ilość ważnych miejsc do odwiedzenia wystarcza na tydzień aktywnego zwiedzania, choć pielgrzymi kierują się zwykle wyłącznie do miejsc kultu.

Miejsce pielgrzymek chrześcijan

Jerozolima w okresie Wielkanocy to cel pielgrzymek wielu chrześcijan. Być w miejscach, gdzie chodził Chrystus i gdzie miały miejsce najważniejsze biblijne wydarzenia męki i śmierci Jezusa, czy wreszcie uklęknąć choć na kilkanaście sekund przy Grobie Zbawiciela, to dla pielgrzymów wielkie emocje warte nawet wielogodzinnych oczekiwań w kolejkach. 

Położona w samym sercu Jerozolimy w Dzielnicy Chrześcijańskiej Bazylika Grobu Świętego, zwana też kościołem Zmartwychwstania Pańskiego z zewnątrz wygląda niepozornie, zaś odwiedzającym pielgrzymom ciężko uwierzyć, że akurat lokalizacja tego miejsca w samym centrum miasta pokrywa się z miejscem najważniejszego wydarzenia dla chrześcijan jakim była śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jednak po dłuższej chwili przebywania wewnątrz bazyliki, chłonąc klimat i atmosferę tego miejsca, dotykając płyty na Grobie czy skały, na której stał Krzyż Święty, odczuwa się prawdziwość i mistykę tego miejsca.

Procesja

Dla pielgrzymów odwiedzających Jerozolimę w Niedzielę Palmową obowiązkowym miejscem jest Sanktuarium Getfage. Ta starożytna, biblijna miejscowość, położona na wschodnim zboczu Góry Oliwnej, jest sanktuarium franciszkanów Kustodii Ziemi Świętej, upamiętniające początek triumfalnego wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy. To właśnie z tego miejsce co roku rusza najważniejsza procesja Niedzieli Palmowej. Tak samo było tego roku. Na miejscu pojawiło się kilka tysięcy pielgrzymów ze wszystkich zakątków świata, w tym kilka polskich grup. Procesji towarzyszy bardzo radosna atmosfera. Są śpiewy, tańce, uczestnicy procesji niosą wielkie oryginalne palmy, dokładnie takie same jakie towarzyszyły Chrystusowie przy wjeździe Złotą Bramą do miasta.

Złota Brama, za czasów Chrystusa prowadząca bezpośrednio na Wzgórze Świątynne, jest dziś zamurowana. Dlatego procesja, po minięciu  kościoła Pater Noster, tarasu widokowego na Górze Oliwnej, sanktuarium Dominus Flevit, ogrodu Getsemani, gdzie pojmano Jezusa, wchodzi do miasta Bramą Szczepana i dotarła do Bazyliki Św. Anny prowadzonej przez francuskich duchownych. Tam Arcybiskup Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa przemawia do uczestników i błogosławi pielgrzymów.

Zobacz reportaż z Jerozolimy - miasta pielgrzymów: