Kilkadziesiąt tytułów mistrza Polski oraz jeden z największych sukcesów w historii, nie tylko teamu, ale całego kolarstwa kobiecego w Polsce - pierwszy złoty medal i tytuł mistrzyni świata dla Anny Szafraniec, zdobyty w 1999 roku w szwedzkiej miejscowości Are. Oto niepełny dorobek zawodników, trenerów i opiekunów jedynej w historii grupy rowerowej pod szyldem RMF FM.

Mistrzowski team

Młodość, ruch, dynamizm to cechy, z którymi identyfikowała się młoda stacja radiowa istniejąca w Krakowie ledwie od 3 lat, dlatego nic dziwnego, że stworzenie żółto-niebieskiej drużyny rowerowej było strzałem w "dziesiątkę". Popularne radio dawało gwarancję rozpoznawalności oraz pozyskania sponsorów.

Na przestrzeni lat, w zależności od aktualnego sponsora grupa przyjmowała różne nazwy - RMF FM - Bikershop, RMF FM-Coca Cola, RMF FM-BP Visco, RMF FM-Isostar, RMF FM-MOUNTAIN DEW, RMF FM-PEPSI MAX, a później Mountain Dew, Adrenaline Mountain Dew oraz Rockstar Energy Drink. W dalszych latach grupa nosiła nazwę RMF MTB-HEG, zaś dziś to MTB Team RMF FM-JBG2. Drużynę od wielu lat wspierał także portal Interia.pl. Od samego początku kierował nią Piotr Edward Czernecki, trener, organizator zawodów, menadżer i pasjonat sportów rowerowych, jednocześnie jeden z najbardziej kompetentnych ekspertów sportów rowerowych w Polsce, stały komentator Faktów Sportowych RMF FM.

Zawodnicy

W rocznicowym reportażu głos zabrała także Justyna Frączek, najbardziej utytułowana zawodniczka z początku istnienia Teamu. Grupa RMF MTB powstała jako jedna z pierwszych w kraju w marcu 1993 roku, a "Tysia", jak pieszczotliwie nazywali ją przyjaciele z zespołu, trafiła do zespołu z samego początku jeszcze jako nastolatka. W latach 1993-1995 reprezentowała barwy RMF FM-Bikershop (ówczesna nazwa grupy) i od początku ugruntowała wysoką pozycję teamu w kraju zdobywając 2 złote medale w kategorii kobiet w mistrzostwach Polski. To był mój pierwszy i jedyny team, spędziłam w nim kilkanaście lat, które super wspominam - mówi w reportażu była mistrzyni Polski.        

Jak zgodziłyście się za psa, to trzeba szczekać - takimi mocnymi słowami Piotr Edward Czernecki, założyciel i szef grupy RMF MTB motywował swoje zawodniczki tuż przed startem w Mistrzostwach Świata juniorek w szwedzkim Are. Pomogło. Młoda utalentowana Ania Szafraniec, mimo zmęczenia całonocną podróżą, mimo przenikliwego zimna i kłopotów z rowerem dała radę pokonać 60 rywalek z całego świata i zdobyć tytuł mistrzyni świata juniorek w kolarstwie górskim. W rocznicowej rozmowie z RMF FM Anna Szafraniec opowiada tę historię i nie kryje emocji. Dalej mam ciarki na ciele, jak o tym mówię - dodaje.

Na pewno to był fajny okres w moim życiu, pełnym sukcesów. Jak przyjeżdżaliśmy na zawody, to mówiło się - Oooo, żółty pociąg przyjeżdża! Ludzie wiedzieli, że jak przyjeżdżamy, to będzie ciężko o zwycięstwo - wspomina Maciej Jodko, olimpijczyk, snowboardzista, wielokrotny mistrz Polski w  kolarstwie zjazdowym.

Oprócz utytułowanych rozmówców, w gronie zawodników RMF MTB Team trzeba wymienić takie imiona i nazwiska jak: Anna Sojka, Marta Sułek, Marcin Karczyński, Tomasz Frączek, Robert Czernecki, Piotr Sułek, Paweł Zygmunt, Michał Kollbek, Karolina Kozela,  Krzysztof Podolski, Tomasz Pierwocha i wielu innych.

Rowery

Na początku lat 90. sprawiliśmy, że jazda rowerem stała się popularna - mówi w rocznicowym reportażu Piotr Edward Czernecki, twórca sukcesu RMF MTB Team. To prawda. Rower stał się ulubionym pojazdem, szczególnie młodych ludzi i jest nim z pewnością do dziś. Imprezy rowerowe są chętnie nagłaśniane we wszystkich stacjach pod szyldem RMF, a jedną z najczęściej organizowanych na antenie RMF FM akcji antenowych jest "Rowery rzucili w RMF FM", w której słuchacze wygrywają swoje jednoślady. Powstaje coraz więcej ścieżek i tras rowerowych, do czego z pewnością przyczyniła się promocja tego sportu na antenie największej polskiej stacji.

Podziękowania

Wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły przez te 30 lat naszą drużynę RMF MTB Team serdecznie dziękujemy. Dziękujemy Piotrowi Edwardowi Czerneckiemu, bez którego nie byłoby tej rocznicy i sukcesów Teamu. Życzymy twórcy zespołu zdrowia i jeszcze wielu aktywnych lat w popularyzacji sportów rowerowych.

Drużynie MTB Team RMF FM-JBG2 życzymy dalszych sukcesów.