Jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Położone około 100 kilometrów od Warszawy, nad rzeką Łydynią. Może poszczycić się wyjątkową na skalę światową Wieżą Ciśnień i świetnie zachowanym gotyckim zamkiem, w którym Henryk Sienkiewicz umiejscowił część akcji "Krzyżaków", w tym pojedynek Zbyszka z Rotgierem! Bywa nazywane miastem miodem płynącym - nie dziwi więc pasieka na dachu Ratusza. W ramach cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM zawitaliśmy do Ciechanowa!

Gotycki zamek i... legenda o żabie

Cytat

Tymczasem na podwórcu zamkowym ubito śnieg i posypano go popiołem, aby nogi walczących nie grzęzły lub nie ślizgały się po gładkiej powierzchni. W całym zamku panował ruch nadzwyczajny. Wzruszenie tak opanowało rycerzy i dwórki, że w nocy poprzedzającej bitwę nikt nie spał. Mówiono sobie, że walka konna na kopie, a nawet na miecze, często kończy się na ranach, natomiast piesza, a zwłaszcza na straszliwe topory, zawsze bywa śmiertelna. Wszystkie serca były po stronie Zbyszka, ale właśnie im kto więcej miał przyjaźni dla niego lub dla Danusi, z tym większym niepokojem przypominał sobie, co rozpowiadano o sławie i sprawności Krzyżaka. (...) Ale gdy świtaniem podniósł się i szedł przez kaplicę, aby przywdziać zbroję w izbie zamkowej, znowu przybyło im nieco serca, gdyż głowa i twarz Zbyszka były wprawdzie chłopięce, natomiast ciało nad miarę rosłe i silne, tak iż wydawał im się chłopem na schwał, który poradzi sobie choćby z najtęższym mężem. Bitka miała się odbyć na podwórzu zamkowym, które wokoło otaczał krużganek

...to fragment powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy", którego akcja rozgrywa się właśnie na terenie zamku w Ciechanowie.

Jego budowa rozpoczęła się około roku 1355. Zamek ciechanowski był praktycznie nie do zdobycia i nigdy nie został zajęty przez wrogów, chociaż takie próby podejmowali Krzyżacy, czego dowodem są znalezione w fosie zamkowej w trakcie badań archeologicznych dwa miecze i inne fragmenty uzbrojenia rycerzy zakonnych. 

Zamek na przełomie XIV i XV wieku pełnił rolę obronnego zamku granicznego, ponieważ granica Państwa Krzyżackiego przebiegała wzdłuż rzeki, tuż za północnym murem zamku.

Z budowlą związana jest legenda o... tzw. żabusi. Swój początek ma ona w historii o kasztelanie, który dawno temu mieszkał w Ciechanowie ze swoją córką. Dziewczyna była piękna, a swoim wdziękiem i uśmiechem doprowadzała młodzieńców do szaleństwa. Niestety, w parze z jej niezwykłą urodą nie szła skromność. Młoda kasztelanka pełna była pychy, wszystkich traktowała z góry i łamała męskie serca bez chwili namysłu. Za karę została zamieniona w żabę. Podobno do dzisiaj można ją spotkać w okolicach ciechanowskiego zamku!

Wieża Ciśnień, która pokonała egzotyczne budowle

Inną znaną ciechanowską budowlą jest Wieża Ciśnień, która kilka lat temu zajęła piąte miejsce w rankingu najbardziej niezwykłych budowli portalu The World Geography! W plebiscycie pokonała wieże ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajlandii czy Kanady. 

Wieża, zaprojektowana w 1972 roku przez architekta Jerzego Bogusławskiego, stoi w najwyżej położonym punkcie Ciechanowa. Wyglądem przypomina zbiornik z blachy stalowej o kształcie opony mającej średnicę 7 metrów i opartej na konstrukcji z 64 prostych rur. Całość sięga wysokości 22 metrów. Pompy i zawory umieszczone są w podziemnej komorze, ukrytej w płycie fundamentowej.

Nowe centrum nauki w Ciechanowie

Tuż obok Wieży Ciśnień powstaje nowy budynek, w którym działać ma centrum nauki: Eksploratorium Matematyki i Techniki.

W pawilonie o powierzchni około 600 metrów kwadratowych znajdą się pomieszczenia edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne, rozwijające zainteresowania techniką, matematyką i innymi naukami ścisłymi.

Ciechanowski Park Nauki "Torus" zacznie działać na przełomie sierpnia i września, ma współpracować z warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Jak zapowiada przedstawicielka Parku Marzena Lentowszczyk: To będzie miejsce, w którym można będzie wszystkiego dotknąć: dotknąć nauki, techniki. Nie będzie u nas eksponatów za szybą.

Dowiemy się wiele o architekturze, o tym, jak budowano mosty, jak budowano takie konstrukcje jak Wieża Ciśnień: ułożone na takich hiperbolach. Dowiemy się wiele o matematyce, ale też z iluzją - czyli wszystkimi złudzeniami optycznymi i takimi psikusami, które robi nam nasz mózg, gdy obserwujemy różne zjawiska przyrodnicze - opowiada nasza rozmówczyni.

Miodobranie w Ciechanowie

Cytat

Pierwsza zima pszczół w ulach na ratuszu przebiegła pomyślnie, wszystkie rodziny przeżyły. Pasieka jest na etapie wiosennego rozwoju, przygotowuje się do pierwszego dużego wiosennego pożytku. W każdym ulu jest jedna królowa, która aktualnie poprzez intensywne czerwienie zapewnia powiększenie liczebności rodziny

...taką informację przekazał kilka dni temu ciechanowski urząd miasta, na którego dachu zamontowano przed rokiem pięć uli!

Obecnie żyje w nich około 100 tysięcy pszczół, a opiekuje się nimi wykwalifikowany pszczelarz, który odwiedza pasiekę co najmniej raz w tygodniu.

Wkrótce pszczół ma być jednak 350 tysięcy!

Z wizytą u mistrza olimpijskiego!

Będąc w Ciechanowie nie mogliśmy nie spotkać się z mistrzem olimpijskim Szymonem Kołeckim: utytułowany sztangista - i mieszkaniec Ciechanowa - przygotował dla swoich krajan i dla nas sportową niespodziankę na dobry początek aktywnego weekendu: wspólny trening!

Spacer w szybkim tempie, z lekkim truchtem, trwający około 30-40 minut. Myślę, że jest to taka aktywność, która każdego zadowoli, a nikogo nie skrzywdzi - wyjaśniał mistrz.

W samo południe zjawiliśmy się zaś w Parku Marii Konopnickiej: tam mieszkańcy Ciechanowa - świeżo upieczeni ojcowie i tacy, którzy na narodziny potomka właśnie czekają - brali udział w akcji sadzenia drzew!

W ciągu zaledwie godziny w parku przybyło 30 nowych lip, grabów, świerków i klonów.

Pan Paweł posadzony przez siebie klon nazwał na cześć urodzonej we wrześniu ubiegłego roku córeczki Antoniny. Jak zdradził, sadząc takie drzewo, myśli się o tym, "żeby rosło jak najmocniejsze: żeby dziecko było zdrowe".