Łobez, Łęczna, Kostrzyn nad Odrą, Łęknica, Jelcz-Laskowice, a może Krobia - jedno z tych miejsc odwiedzimy tym razem w cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Już w sobotę o lokalnych atrakcjach opowie nasz reporter. Decyzja należy do Was! Na głosy w sondzie czekamy do czwartkowego południa.

Z Wielkopolski wpłynęło do nas zgłoszenie z Krobi. Liczne kościoły i budynki związane z panowaniem na tych ziemiach Biskupów Poznańskich; folklor biskupiański oraz corocznie odbywający się w sercu biskupizny w Domachowie Festiwal Tradycji i Folkloru; przepiękne muzeum stolarstwa i biskupizny po dawnej fabryce mebli pana Teofila Hałasa z 1922 roku - to argumenty, które wylicza pan Michał.

Łobez w Zachodniopomorskiem to z kolei propozycja od pana Jarosława. To raj dla miłośników aktywnej turystyki - ze szlakami rowerowymi, kajakowymi i konnymi. Warto opowiedzieć też historię Wzgórza Rolanda. Możemy też odwiedzić Jelcz-Laskowice z Dolnego Śląska. Znajdują się tam: zespół pałacowy i folwarczny, ruiny zamku wodnego, a obecnie miasto kojarzy się z przemysłem samochodowym.

Wizytę w Łęknicy w Lubuskiem poleca pan Robert. Miasto pochwalić może się przede wszystkim największym w Polsce parkiem w stylu angielskim. Park Mużakowski zajmuje powierzchnię ponad 700 hektarów, jego część znajduje się już po stronie niemieckiej. W Łęknicy odbyć można także niepowtarzalną lekcję geologii. Leśny szlak geoturystyczny "Geopark" wiedzie wśród dawnych kopalni odkrywkowych. To miejsce na weekendową wycieczkę rowerową całą ekipą, z malowniczymi miejscami na odpoczynek i piknik - pisze nasz słuchacz w wysłanym do nas zgłoszeniu.

Druga kandydatura z tego regionu to Kostrzyn nad OdrąNa skutek zaciętych walk w 1945 zniszczone zostało w blisko 100 procentach. Jest uznawane za najbardziej zniszczone wojną miasto na terenie dzisiejszej Polski, nazywane czasem "polską Hiroszimą" - wyjaśnia pan Paweł. W Kostrzynie znajdują się pozostałości potężnej twierdzy pruskiej, której zasadniczą część wzniesiono w XVI wieku - dodaje i wspomina oczywiście odbywający się w mieście co roku Rock Festival (dawny Przystanek Woodstock).

W sondzie możecie także głosować na Łęczną na Lubelszczyźnie. Ma prawa miejskie od 1467 roku i znana jest jako rejon z bogatymi złożami węgla kamiennego. Symbolem miasta jest czarny dzik ze srebrnymi kłami na czerwonym polu. Na terenie zespołu dworsko-pałacowego znajduje się łęczyński zamek. To miasto z trzema rynkami. Droga do Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, czyli mniejszych Mazur - pisze pan Mariusz.

Na Wasze głosy w sondzie czekamy do czwartkowego południa.

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie
Autor: