Ropczyce - niewielkie, ale urokliwe miasto leżące na Podkarpaciu - niemal dokładnie w połowie drogi między Tarnowem a Rzeszowem - było kolejnym Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Jak się okazało, miasto to może zaskoczyć swoją bogatą historią i zabytkami, ale także nowoczesnymi zakładami produkującymi elementy do silników lotniczych.

Ropczyce to stolica powiatu ropczycko-sędziszowskiego w województwie podkarpackim. To jedno z najstarszych miast południowo-wschodniej Polski. W roku 2012 obchodziły jubileusz 650 lat nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. 

To miasto bogatej przeszłości i równie interesującej teraźniejszości. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się już w 1254 w dokumencie potwierdzającym darowiznę dóbr ziemskich przez braci Klemensa i Marka Gryfów na rzecz klasztoru cystersów w Szczyrzycu koło Limanowej. Prawa miejskie nadał Ropczycom król Kazimierz Wielki 3 marca 1362 r. Już w 1439 rozpoczęła działalność szkoła parafialna. W 1448 miasto odwiedził król Kazimierz Jagiellończyk, który zawarł tu rozejm z księciem Konradem Oleśnickim. W 1578 do Ropczyc przybył król Stefana Batory. W 1614 utworzono niegrodowe starostwo ropczyckie. Miasto było wiele razy niszczone i plądrowane - m.in przez przez hordy tatarskie, Szwedów i wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego.


Co warto odwiedzić?

Mimo wszystko ocalały warte zwiedzenia zabytki - takie jak: Sanktuarium NMP Królowej Rodzin zbudowane ok. 1730 r. wraz z bramą wejściową i ogrodzeniem z XIX w., Kościół Parafialny pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiony ok. 1368 r. - przebudowany po pożarze w 1873 r., Studnia Św. Barbary czy Kapliczka Św. Jana Nepomucena. 

Od czerwca 2008 r. Ropczyce są częścią Szlaku Chasydzkiego. Należą do łańcucha miast na terenie południowo-wschodniej Polski, które mają znaczenie dla historii Żydów. W Ropczycach po społeczności żydowskiej pozostał kirkut. Przed dwudziestu laty stanął tam pomnik poświęcony pamięci miejscowych ofiar Holokaustu. Później cmentarz ogrodzono, a nad grobem ostatniego rabina - Issaka Libermana - powstał ohel, czyli niewielki budynek. 

Na początku XIX wieku powstał Krzyż III Tysiąclecia o wysokości 47 m. Konstrukcja wykonana jest z rur stalowych. Kamień węgielny z Góry Synaj poświęcony był przez Jana Pawła II w Krakowie 18 sierpnia 2002 roku.

Piękne tereny rekreacyjne

Jednocześnie blisko centrum znajdują się piękne tereny rekreacyjne. Rezerwat Przyrody "Szwajcaria Ropczycka" to wąwóz lessowy porośnięty lasem, o pow. 2,59 ha z niemal pionowymi, osobliwie wyrzeźbionymi ścianami lessu. Wzgórze, na którym znajduje się rezerwat, ma wysokość 275 m n.p.m., jest rozcięte głębokim parowem lessowym z suchym dnem, na którym usytuowany jest deptak spacerowy. Część ścian wąwozu osiąga dość znaczne różnice poziomów wysokości - wahające się do kilkunastu metrów o nachyleniu nawet do 80-90 procent. W Ropczycach zaczynają się lub kończą atrakcyjne szlaki rowerowe i turystyczne - i to zarówno te o charakterze nizinnym, jak i górskim. 

Miasto przyciąga przedsiębiorców

Miasto posiada znakomitą lokalizację - jest położone zaledwie 30 km od stolicy regionu - Rzeszowa, na przecięciu dwóch szlaków komunikacyjnych DK nr 4 i DW 986. Autostrada A4 przebiega kilka kilometrów od centrum miasta. Obwodnica Ropczyc skutecznie pomogła w rozładowaniu dużego natężenia ruchu, uatrakcyjniając obszar inwestycyjny.

Dobre usytuowanie oraz nowoczesna infrastruktura przyciągnęły do miasta przedsiębiorców. Ropczyce od 2007 r. posiadają Strefę Ekonomiczną, w obszarze której oprócz zakładów przemysłu przetwórstwa rolno-spożywczego i materiałów ogniotrwałych zlokalizowano firmy przemysłu metalowego i lotniczego. Ropczyce to przede wszystkim prężnie rozwijający się w ostatnich latach i znaczący ośrodek przemysłowy kraju. 

Samorządowi Ropczyc udało się pozyskać brytyjsko-francuskich inwestorów (Rolls- Royce’a i grupę Safran). W 2017 r. uruchomiono tu produkcję układów przeniesienia napędu nowej generacji do silników lotniczych Rolls-Royce’a.


Opracowanie: