W Lublinie ruszył spacer trasą opisaną przez poetę Józefa Czechowicza w "Poemacie o mieście Lublinie". W miejscach wspomnianych w utworze odczytywane są odpowiednie jego fragmenty. Data spaceru jest nieprzypadkowa.

Tegoroczny spacer przypadł w 85. rocznicę radiowej emisji "Poematu o mieście Lublinie".

Premiera miała miejsce 9 lipca 1937 roku o godzinie 21:45.

"Najbardziej kocham to miasto"

Spacerujemy trasą poematu o mieście Lublinie w pierwszą lipcową pełnię Księżyca, zgodnie z tym, co napisane w tekście utworu - w tym roku 13 lipca - mówi Joanna Zentar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Jak powiedziała jedna z uczestniczek spaceru, "ja już od kilku lat chciałam w tym uczestniczyć, a ja tu jako troszkę lublinianka przyjechałam z Warszawy, bo tu jest prababcia, pradziadkowie".

A jestem w Lublinie, bo najbardziej kocham to miasto ze wszystkich w Polsce - dodała.

Poemat o mieście Lublinie

"Poemat o mieście Lublinie" powstał w 1934 roku. Jego autorem jest urodzony 15 marca 1903 roku w Lublinie Józef Czechowicz. Poeta zginął 9 września 1939 roku pod gruzami kamienicy podczas bombardowania Lublina przez Niemców.

Akcja "Poematu" dzieje się w lipcu, przy pełni księżyca, kiedy to w nocną wędrówkę po mieście zabiera nas tajemniczy przewodnik-wędrowiec.

W 2003 roku w nocy z 13 na 14 lipca, w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Józefa Czechowicza, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" rozpoczął tradycję odwiedzania miejsc uwiecznionych w "Poemacie o mieście Lublinie". Pomysłodawcami spaceru byli prof. Władysław Panas i Tomasz Pietrasiewicz.

Opracowanie: