Andrzej Bargiel zjazdem na nartach z Mount Everestu (8848 m) chciałby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt Polskie Himalaje 2018 poza wyprawą na najwyższą górę Ziemi, obejmuje też supermaraton w Katmandu i trekking do bazy pod Everestem.

Miałem przyjemność zapoznać się z projektem Polskie Himalaje 2018. Chciałbym w nim uczestniczyć i uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości przez wniesienie na najwyższy szczyt Ziemi biało-czerwonej flagi. Byłoby to dla mnie ogromnym zaszczytem - podkreślił 27-letni zakopiańczyk.

Trzykrotny mistrz kraju w skialpiniźmie zaznaczył, że z racji tego, iż czasy się zmieniły, zamierza zdobyć tę górę w innym stylu niż dotychczas.

Chciałbym podjąć próbę wejścia z bazy na szczyt i spróbować zjechać z wierzchołka na nartach bez użycia dodatkowego tlenu. Byłaby to pierwsza próba w historii bez użycia aparatury tlenowej, co byłoby nie lada wyzwaniem - zaznaczył Bargiel, pierwszy Polak, który w 2013 roku zdobył Sziszapangmę (8013 m) na nartach i zjechał z tego wierzchołka.

Dodał, że pierwszego pełnego zjazdu ze szczytu Everestu do bazy, który trwał 4 godzin 25 minut, dokonał 7 października 2000 roku Słoweniec Davo Karnicar.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego Polskie Himalaje 2018 Leszek Cichy (35 lat temu z Krzysztofem Wielickim jako pierwsi na świecie zdobyli zimą Everest) poinformował o sporym zainteresowaniu wyprawą narodową na najwyższą górę Ziemi jesienią 2018 roku.

To cieszy, ale... to nie jest wejście na Giewont czy Rysy i ta ekspedycja na stulecie niepodległości nie będzie pospolitym ruszeniem. Kryteria kwalifikacyjne są wysokie. Kandydaci, profesjonalni alpiniści, muszą mieć w swym dorobku co najmniej jeden z ośmiotysięczników - podkreślił.

W projekcie Polskie Himalaje 2018 jest też supermaraton w Katmandu. Dlaczego bieg? Ta najprostsza forma ruchu była i jest stosowana przez alpinistów nie tylko jako element poprawy czy utrzymania kondycji. Wielu z nich brało i bierze udział w imprezach biegowych i to na dystansach maratońskich oraz dłuższych. Bieg jest tak uniwersalną formą dla wszystkich dyscyplin, że może w nim uczestniczyć każdy - podkreślił dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki Jerzy Natkański.

(j.)