Andrzej Bargiel zjazdem na nartach z Mount Everestu (8848 m) chciałby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt Polskie Himalaje 2018 poza wyprawą na najwyższą górę Ziemi, obejmuje też supermaraton w Katmandu i trekking do bazy pod Everestem.

Andrzej Bargiel w RMF FM: Plany na ten rok? Chcę zjechać na nartach z pięciu siedmiotysięczników

"Nie przepadam za zimą w Himalajach i staram się jeździć jak najwięcej na nartach teraz. Latem będzie kolejna wyprawa. Dla odmiany teraz chcę pojechać na siedmiotysięczniki, na pięć siedmiotysięczników. Będę chciał zjechać ze wszystkich tych szczytów na nartach. Tego jeszcze nikt nie... czytaj więcej

Miałem przyjemność zapoznać się z projektem Polskie Himalaje 2018. Chciałbym w nim uczestniczyć i uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości przez wniesienie na najwyższy szczyt Ziemi biało-czerwonej flagi. Byłoby to dla mnie ogromnym zaszczytem - podkreślił 27-letni zakopiańczyk.

Trzykrotny mistrz kraju w skialpiniźmie zaznaczył, że z racji tego, iż czasy się zmieniły, zamierza zdobyć tę górę w innym stylu niż dotychczas.

Chciałbym podjąć próbę wejścia z bazy na szczyt i spróbować zjechać z wierzchołka na nartach bez użycia dodatkowego tlenu. Byłaby to pierwsza próba w historii bez użycia aparatury tlenowej, co byłoby nie lada wyzwaniem - zaznaczył Bargiel, pierwszy Polak, który w 2013 roku zdobył Sziszapangmę (8013 m) na nartach i zjechał z tego wierzchołka.

Dodał, że pierwszego pełnego zjazdu ze szczytu Everestu do bazy, który trwał 4 godzin 25 minut, dokonał 7 października 2000 roku Słoweniec Davo Karnicar.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego Polskie Himalaje 2018 Leszek Cichy (35 lat temu z Krzysztofem Wielickim jako pierwsi na świecie zdobyli zimą Everest) poinformował o sporym zainteresowaniu wyprawą narodową na najwyższą górę Ziemi jesienią 2018 roku.

To cieszy, ale... to nie jest wejście na Giewont czy Rysy i ta ekspedycja na stulecie niepodległości nie będzie pospolitym ruszeniem. Kryteria kwalifikacyjne są wysokie. Kandydaci, profesjonalni alpiniści, muszą mieć w swym dorobku co najmniej jeden z ośmiotysięczników - podkreślił.

W projekcie Polskie Himalaje 2018 jest też supermaraton w Katmandu. Dlaczego bieg? Ta najprostsza forma ruchu była i jest stosowana przez alpinistów nie tylko jako element poprawy czy utrzymania kondycji. Wielu z nich brało i bierze udział w imprezach biegowych i to na dystansach maratońskich oraz dłuższych. Bieg jest tak uniwersalną formą dla wszystkich dyscyplin, że może w nim uczestniczyć każdy - podkreślił dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki Jerzy Natkański.

(j.)