Słowacki parlament przyjął we wtorek uchwałę potępiającą zamach na premiera Roberta Ficę. W dokumencie zaproponowanym przez partie koalicji rządzącej wezwano też do zaprzestania szerzenia mowy nienawiści. Dzisiejsze posiedzenie Rady Narodowej Słowacji było pierwszym po ubiegłotygodniowych wydarzeniach.

Jak informuje reporter RMF FM, za specustawą opowiedzieli się wszyscy, dokładnie 130 deputowanych przebywających na sali. 

W sprawie projektu uchwały nie odbyła się debata, ale Tibor Gaszpar - jeden z posłów największej partii koalicji, Kierunek Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), której przewodniczącym jest ranny w zamachu premier - zaproponował uzupełnienie tekstu uchwały w jednym punkcie. 

Pierwotnie apel o nieszerzenie nienawiści odnosił się do „demokratycznego rządu Republiki Słowackiej”. Poprawka rozciągnęła to sformułowanie na „przedstawicieli władz i osoby publiczne”.

Najnowsze informacje o stanie zdrowia słowackiego premiera

Szpital w Bańskiej Bystrzycy, gdzie wciąż przebywa premier Robert Fico, przekazał dziś, że stan szefa słowackiego rządu poprawia się. 

U pacjenta przeprowadzono m.in. badanie tomograficzne jamy brzusznej. „Pacjent jest przytomny i komunikuje się z otoczeniem” - przekazano.

Słowacki premier został postrzelony 15 maja w mieście Handlova, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd. Do Ficy kilka strzałów oddał 71-letni Juraj C. Jego czyn został uznany za motywowany politycznie.