Już dziś w Waszyngtonie zaprzysiężenie Donalda Trumpa. Republikanin wraca do Białego Domu po 4-letniej przerwie. Obejmie urząd jako 47. prezydent Stanów Zjednoczonych. Co jego wybór oznacza dla USA? Jak reaguje świat? Na kim Trump oparł swoją administrację i w jaki sposób jego rządy wpłyną na globalną gospodarkę? Odpowiedzi na te pytania dziś przez cały dzień w specjalnym programie Radia RMF24. Redakcja naszej internetowej stacji do rozmów zaprosiła amerykanistów, dyplomatów i ekonomistów!

Donald Trump wraca dziś na urząd prezydenta po 4 latach przerwy. Taka sytuacja ma miejsce dopiero po raz drugi w historii Stanów Zjednoczonych.

Co dla Ameryki i dla świata oznacza zmiana w Białym Domu? Jaki kraj zostawia Donaldowi Trumpowi ustępujący Joe Biden? Jakie mogą być pierwsze decyzje nowego prezydenta? Od czego Trump zacznie urzędowanie? Co zrobi w kwestii Ukrainy i jak ułoży relacje z Europą i Polską?

Odpowiedzi na te i w wiele innych pytań dziś przez cały dzień w Radiu RMF24! Wszystko, co musicie wiedzieć o zmianie władzy w Stanach Zjednoczonych - znajdziecie w specjalnym programie w naszej informacyjnej stacji! Posłuchajcie na żywo na RMF24.pl lub na platformie RMF ON. 

Kohut: Jeśli zniknęliby wszyscy nielegalni imigranci, to amerykańska gospodarka z miejsca ma problemy

O tym, jak będzie wyglądała polityka wewnętrzna amerykańskiego przywódcy opowiedział w popołudniowym programie Radia RMF24 gość Tomasza Weryńskiego Andrzej Kohut - amerykanista, prowadzący w Radiu RMF24 "Przegląd Zagraniczny". 

Imigracja to jest jeden z tematów, które dominowały w kampanii Donalda Trumpa i on bardzo szybko będzie chciał pokazać, że rzeczywiście wziął się do działania. Już teraz zapowiada, że w pierwszych godzinach urzędowania podpisze kilkaset prezydenckich rozporządzeń i myślę, że wiele z nich będzie poświęconych właśnie polityce migracyjnej - nie miał wątpliwości Andrzej Kohut.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Jeżeli rzeczywiście doszłoby do jakiegoś wyłapywania nielegalnych imigrantów na ulicach amerykańskich miast, to mielibyśmy do czynienia ze swego rodzaju politycznym teatrem. Nawet gdyby Trump chciał dotrzymać swoich obietnic dotyczących deportacji jakiejś znaczącej części tych przebywających nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych ludzi, to musiałaby to być operacja przygotowywana przez wiele miesięcy, zabezpieczona od strony finansowej, zapewne liczniejsze musiałyby być amerykańskie służby odpowiedzialne za ten odcinek - zauważył amerykanista.

Andrzej Kohut podkreślił także, że usunięcie wszystkich nielegalnych imigrantów miałoby poważne konsekwencje dla gospodarki USA. Gdyby teraz zniknęli wszyscy, którzy nielegalnie znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych, ale wykonują szereg potrzebnych, a niskopłatnych prac, często w gorszych warunkach, to amerykańska gospodarka z miejsca ma bardzo istotne problemy - usłyszeliśmy.

Amerykanista przyznał również, że druga kadencja będzie niezwykle trudna dla Donalda Trumpa z uwagi na liczne obietnice, które złożył w trakcie kampanii wyborczej

Przede wszystkim będzie to dla Donalda Trumpa olbrzymi test - czy jest w stanie powstrzymać nielegalną imigrację, doprowadzić do reindustrializacji USA i poprawić sytuacje tych, którzy w amerykańskich zakładach pracują i czy jest w stanie uczynić Amerykę bezpieczniejszą, jednocześnie ograniczając jej zaangażowanie w niektórych rejonach świata - dodał Kohut.

Lorenz o polityce zagranicznej Trumpa: Presja na Europę będzie się utrzymywała

W opinii dr. Wojciecha Lorenza z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych nie ma szans na to, żeby sytuacja na świecie podczas prezydentury Donalda Trumpa się uspokoiła. 

To, że Stany Zjednoczone muszą się skupić na Chinach i wzmacniać swoją zdolność do stabilizowania bezpieczeństwa w Indo-Pacyfiku będzie sprawiało, że jest jakiś deficyt bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Europie. Inne państwa będą próbowały to wykorzystać - powiedział dr Lorenz, który był gościem Tomasza Weryńskiego w popołudniowym programie Radia RMF24. 

W opinii Wojciecha Lorenza nowy-stary prezydent USA będzie znów wywierał presję na Europę, aby ta była zdolna do samodzielnej obrony przed Rosją. 

Będzie kontynuacja jego pierwszej kadencji. Nie ulega wątpliwości, że presja na Europę będzie się utrzymywała, bo mimo że trendy są pozytywne i zwiększane są wydatki na obronność, większość państw europejskich przeznacza co najmniej 2 procent PKB, to jest to wysoce niewystarczające. (...) Trzeba się na to przygotować, bo będzie retoryka, żeby przeznaczać 5 procent - przyznał analityk PISM. 

Lorenz uważa też, że wbrew wypowiedziom Trumpa nie ma zagrożenia interwencją militarną Stanów Zjednoczonych choćby na Grenlandii. 

Retoryka Trumpa jest przejawem jego podejścia do polityki w sposób biznesowy, czyli że najlepiej zastraszyć, wybić z równowagi i osłabić jego pozycję negocjacyjną. Kiedy to jest kierowane wobec własnych sojuszników, to budzi to niepokój - zauważył Wojciech Lorenz.

Kwiatkowski: Trump i Musk w pewnym momencie się poróżnią. W stadzie nie może być dwóch samców alfa

Donald Trump przejmuje prezydenturę, więc do działania przystępuje też jego nowy gabinet, do którego nominacje wzbudzały w ostatnich miesiącach sporo kontrowersji. O tym, kto ostatecznie się w nim znalazł i kto będzie najważniejszy, opowiedział dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim.

Kluczową postacią będzie szefowa Białego Domu Susie Wiles, bliska współpracownica Trumpa, której ten wiele zawdzięcza. Od jej decyzji będzie zależało wiele stanowisk bezpośrednio w Białym Domu. Takich, o których my nie wiemy, ale one są ważne, bo to są ludzie, którzy w imieniu prezydenta wszystko załatwiają - mówił dr Kwiatkowski. My niewiele o niej wiemy, ale ona jest bardzo lojalna i gra w odpowiednie tony prezydenta Trumpa. Ona go rozumie, rozumie jego mentalność - dodał.

Według amerykanisty, wybór Elona Muska na stanowisko wiążące się z obcinaniem niepotrzebnych wydatków jest strzałem w dziesiątkę. Przewiduje jednak, że jego współpraca z prezydentem nie potrwa długo.

W stadzie nie może być dwóch samców alfa, samiec alfa jest jeden. Tak jak w kampanii wyborczej Elon Musk był zbawieniem dla Donalda Trumpa, tak teraz uważam, że w pewnym momencie panowie się poróżnią. Oni mają bardzo twarde osobowości. Nigdy by nie doszli do tych pieniędzy, które mają, gdyby byli mięczakami. (...) Myślę, że w pewnym momencie jakoś się rozejdą - przyznał dr Kwiatkowski.

Amerykanista uważa też, że administracja Trumpa nie odwróci się od Europy, ponieważ potrzebuje jej, aby skutecznie walczyć z Chinami.  

Myślę, że Donald Trump wie, że aby wygrać rywalizację z Chinami, musi mieć Europę u swojego boku. To jest bardzo ważne, bo przekłada się na wiele rzeczy. On musi mieć Europę przy sobie i to Europę względnie silną militarnie i gospodarczo. Jemu będzie na nas zależało, ponieważ bez tej części świata Stanom Zjednoczonym będzie bardzo trudno pokonać Chiny - zauważył amerykanista z UKSW.

Kuczyński o polityce gospodarczej Trumpa: Nie będzie aż tak źle, jak świat się tego obawiał

Gościem Piotra Salaka w przedpołudniowym programie Radia RMF24 był Piotr Kuczyński, ekonomista i analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. W jego opinii strach przed działaniami Donalda Trumpa w sferze gospodarczej jest nieco przesadzony.

Nie wierzę, żeby to była aż taka skala wzrostu tych ceł, które Trump zapowiadał przed wyborami. (...) Już nawet weekendowa rozmowa z Xi Jinpingiem sygnalizuje, że nie będzie aż tak źle, jak świat się tego obawiał. Dlatego nastroje na rynkach są dzisiaj umiarkowanie pozytywne - mówił Kuczyński.

Ekonomista jest także przekonany, że nasza gospodarka nie powinna specjalnie ucierpieć, a przynajmniej nie bezpośrednio. Wszystko zależy od tego, jaką politykę Trump będzie prowadził wobec całej Unii Europejskiej.

Polska jest stosunkowo odporna, jeśli chodzi o to, co będzie się działo na linii eksport-import ze Stanami Zjednoczonymi, bo nasza wymiana z USA to jest zaledwie 5 procent ogólnej naszej wymiany handlowej - zauważył Piotr Kuczyński.

Rzeczywiście, jeżeli te cła uderzyłyby w gospodarkę chińską, a także europejską i następnie niemiecką, to odczujemy to w Polsce, ponieważ 28 procent naszej wymiany handlowej to jest wymiana handlowa z Niemcami. Tą drogą możemy odczuć te cła, ale nie wprost - dodał analityk DI Xelion.

Jacek Czaputowicz: To historyczny dzień

Jest to historyczny dzień. Będzie interpretowany jako nowa era. Ten porządek międzynarodowy, liberalny, jaki znamy, odejdzie dzisiaj w sposób symboliczny do przeszłości. Świat będzie realistyczny, nastawiony na realizację interesów państw za pomocą potęgi, siły i być może przywództwa Stanów Zjednoczonych - powiedział w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 prof. Jacek Czaputowicz, były szef MSZ w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

Uważam, że Trump nie odda części okupowanej Ukrainy Putinowi. To nie jest dla niego ważna rzecz. Zostawi tę kwestię do rozwiązania Europie - powiedział Jacek Czaputowicz. 

Nieprzewidywalność Trumpa nie jest cechą negatywną. Zobaczymy, jakie będą jego działania. Myślę, że Putin obawia się, że prezydentura Trumpa może zatrzymać jego imperialne plany na świecie, zatrzymać ten pochód do odzyskiwania wpływów przez Rosję (...). Świat rządzony przez najsilniejszych już się rozpoczął. Nikt nie mówi dzisiaj, że Ukraina ma odzyskać terytoria zajęte przez Rosję. Ta wojna zmieniła ten świat. Trump pojawia się, gdy sytuacja jest dużo, dużo gorsza niż wtedy, gdy kończył pierwszą kadencję - stwierdził gość Piotra Salaka. 

Bruksela obawia się z kolei tego, że te relacje między USA a państwami europejskimi mogą być gorsze, że Trump będzie domagał się zwiększenia odpowiedzialności UE, wydatków na zbrojenia, zaprzestania współpracy z Rosją (...). Europa przyzwyczaiła się do bycia pod parasolem bezpieczeństwa Stanów i to się kończy. Chyba i w Brukseli mają tego świadomość - powiedział Czaputowicz.

Zapis całej rozmowy można przeczytać TUTAJ.

Zespół Radia RMF24 do rozmów zaprosił amerykanistów, dyplomatów i ekonomistów

  • Rozmowa o 7:00 w Radiu RMF24 - Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych
  • Czy "Trump 2.0" będzie okresem gospodarczej niepewności? O 9:10 - Piotr Kuczyński, główny ekonomista i analityk Domu Inwestycyjnego Xelion
  • Najważniejsi wokół prezydenta. Kim są ludzie Donalda Trumpa? O 10:10 - dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z UKSW
  • Zakończenie wojny w jeden dzień? Jaką politykę zagraniczną będzie realizował nowy prezydent USA? O 12:10 - dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
  • Polityka wewnętrzna. Co Trump szykuje Amerykanom? O 14:40 Andrzej Kohut, amerykanista, prowadzący "Przegląd zagraniczny" w Radiu RMF24
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.