Wybory prezydenta Rzeszowa odbędą się najprawdopodobniej dopiero 13 czerwca: opóźnienie głosowania rekomenduje Główny Inspektor Sanitarny. Przedterminowe wybory stały się koniecznością po tym, jak w lutym ze stanowiska zrezygnował – po ponad 18 latach – prezydent Tadeusz Ferenc. W tej chwili – zgodnie z decyzją premiera z marca – głosowanie w stolicy Podkarpacia zaplanowane jest na 9 maja.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje przesunięcie zbliżających się wyborów, bowiem w jego ocenie sytuacja epidemiczna jest wciąż niepewna.

GIS przyznaje, że w tej chwili spada liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem - na Podkarpaciu potwierdzono ich poprzedniej doby tylko 333 - a w szpitalach zwalnia się coraz więcej miejsc covidowych, ale - jak zaznacza Inspektor - nie wiadomo, czy jest to trwały trend.

Szef sanepidu zauważa w oświadczeniu opublikowanym na jego stronach, że w czasie "drugiej i trzeciej fali epidemii w Polsce daty przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin zostały przesunięte", a stało się to właśnie po rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

Teraz, zaznacza GIS, "pomimo tendencji schyłkowej trzeciej fali zachorowań na SARS-CoV-2 oraz prognozy poprawy sytuacji w najbliższych tygodniach ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań - w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa".

Dalej Główny Inspektor Sanitarny przekonuje, że "przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej".

"Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 roku" - podkreśla szef sanepidu w oświadczeniu.

Rzecznik rządu: Przesunięcie wyborów jest prawdopodobnym wariantem

Co ważne, rekomendacja szefa sanepidu będzie miała wpływ na w sumie ponad 100 wyborczych głosowań w całym kraju. Zdecydowana większość z nich była już wcześniej przesuwana z powodu pandemii, część miała być przeprowadzona właśnie 9 maja.

Chodzi przede wszystkim o wybory uzupełniające do rad miejskich i gminnych, chociażby w Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Kruszwicy, Baranowie czy Wieliczce, ale także o np. wybory burmistrzów - jak w Tucznie i Dobrzanach.

Najprawdopodobniej przełożyć trzeba będzie również referenda ws. odwołania rady miejskiej w Białej Piskiej, wójta gminy Będzino i burmistrza Świebodzic.

Ostatecznej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego ws. ewentualnego opóźnienia głosowań możemy spodziewać się na początku przyszłego tygodnia.

"Pan premier Morawiecki otrzymał tę rekomendację (Głównego Inspektora Sanitarnego - przyp. RMF) i na jej podstawie będzie podejmował decyzję dot. wyborów, które są zaplanowane w wielu samorządach. Przesunięcie tych wyborów jest prawdopodobnym wariantem, ale chcemy jeszcze ostatecznie przeanalizować sytuację epidemiczną" - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik rządu Piotr Müller.

Nieoficjalne ustalenia RMF FM: Wybory prezydenta Rzeszowa odbędą się 13 czerwca

Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, wybory prezydenta Rzeszowa przesunięte zostaną na 13 czerwca.

Zmierzy się w nich, przypomnijmy, czworo kandydatów: popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, popierany przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina oraz przez byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, popierany przez ugrupowania opozycyjne - PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 - rzeszowski radny Konrad Fijołek oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.