Ponad 20,6 miliona Polaków oddało głosy w II turze wyborów prezydenckich 2020: oznacza to, że frekwencja wyborcza wyniosła 68,18 procent! W czasie konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej, na której ogłoszone zostały ostateczne wyniki głosowania, szef PKW dziękował "milionom wyborców, którzy mimo pandemii i okresu wakacyjnego udali się do lokali wyborczych oraz przesłali pakiety wyborcze". Jak podkreślił: "W ten sposób ustanowili rekord frekwencji w wyborach prezydenckich w XXI wieku".

Rekordową dotychczas frekwencję zanotowaliśmy w wyborach prezydenckich 1995 roku, w których drugiej turze starli się Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. W pierwszej wyborczej rundzie do urn poszło wówczas 64,70 procent uprawnionych do głosowania Polaków, zaś w drugiej turze: 68,23 procent - i jest to rekord wszystkich wyborów w Polsce po ’89 roku.

W pierwszej turze tegorocznych wyborów prezydenckich zbliżyliśmy się do wyniku z ’95 roku: 28 czerwca głosy oddało 64,51 procent uprawnionych do tego Polaków.

Dwa tygodnie później, 12 lipca, poszliśmy do wyborczych urn w jeszcze większej liczbie. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, ogłaszając na konferencji prasowej oficjalne i ostateczne wyniki wyborów prezydenckich 2020, w wyborczej dogrywce głosy oddało blisko 20,5 miliona Polaków, a więc 68,18 procent wszystkich uprawnionych do głosowania!

W czasie konferencji prasowej szef PKW Sylwester Marciniak podkreślił: "Dziękujemy milionom wyborców, którzy mimo pandemii i okresu wakacyjnego udali się do lokali wyborczych oraz przesłali pakiety wyborcze - w ten sposób ustanowili rekord frekwencji w wyborach prezydenckich w XXI wieku".

Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego różnicą niespełna pół miliona głosów

Według przekazanych przez PKW danych, Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego różnicą nieco ponad 420 tysięcy głosów.

Na urzędującego prezydenta zagłosowało 10 440 648 Polaków - czyli 51,03 procent wszystkich uprawnionych do udziału w wyborach, zaś na kandydata Koalicji Obywatelskiej - 10 018 263 wyborców, czyli 48,97 procent uprawnionych do głosowania.