"Przyszedł czas na wybory wewnątrz partii i po wyborach prezydenckich odbędą się takie wybory w strukturach PiS" – zapowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. "Ich finałem będzie kongres, prawdopodobnie gdzieś jesienią może w październiku" - dodał Terlecki. Jak zapowiedział, podczas tego kongresu formalnie zostanie wybrany prezes partii na następne lata.

Ryszard Terlecki był pytany o ostatnie apele kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który sugerował, że Jarosław Kaczyński nie powinien już aktywnie uczestniczyć w polskiej polityce. Wicemarszałek Sejmu stwierdził, że prezes PiS jest "najbardziej atakowaną w kraju osobą w polskiej polityce". Myślę, że dużej odporności nabrał prezes. Mówienie, że Trzaskowski jest marionetką Tuska i Budki być może dawałoby jakiś efekt, ale wszyscy wiemy, że jest to aparatczyk PO i powtarzanie tego nie miałoby sensu - powiedział.

Prezes Jarosław Kaczyński lubi czasem żartować w gronie osób, z którymi spędza chwile odpoczynku, że już jest zmęczony, że pójdzie na emeryturę, ale to są oczywiście żarty i wszyscy to kwitujemy śmiechem - zapewnił Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu pytany o nieobecność prezesa PiS w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, odparł, że Kaczyński jest jednym z największych zwolenników walczącego o reelekcję prezydenta.

Nie chcemy - i to myślę jest intencja naszego lidera - przekształcać wyborów prezydenckich w wybory partyjne. To jest inny rodzaj testu na poparcie społeczne i dlatego też nasz prezes nie angażuje się w nie w tak stopniu, jak było w kampanii parlamentarnej - zaznaczył Terlecki.