Łącznie do spisów wyborców przed II turą wyborów prezydenckich wpisało się dodatkowo ponad 140 tys. wyborców. W tej chwili w spisach wyborców znajduje się 515 894 wyborców - poinformował w komunikacie resort spraw zagranicznych.

W poniedziałek MSZ informowało, że pomimo pandemii w wyborach prezydenta RP za granicą odnotowano rekordową frekwencję, a do spisów wyborców za granicą zapisało się ponad 387 tysięcy obywateli, w tym ponad 343 tysięcy głosujących korespondencyjnie.

Wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogli się zarejestrować do 29 czerwca do północy. Nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy. Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie - zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę. II tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

W niektórych obwodach za granicą wyborcy mogą głosować jedynie w sposób korespondencyjny ze względu na obostrzenia wprowadzane w poszczególnych państwach w wyniku epidemii koronawirusa. W części z państw można głosować osobiście, a w części państw możliwe są obie formy głosowania.

Frekwencja o 6 punktów proc. wyższa niż w 2015 roku

Frekwencja w wyborach prezydenckich za granicą w pierwszej turze wyniosła 86,67 proc., w 167 obwodach oddano 311 tys. głosów ważnych oraz 283 głosy nieważne - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ poinformował, że w wyborach za granicą głosowano w 167 obwodach, uprawnionych do głosowania było 374 tys. wyborców. Konsulowie wysłali 343 tys. pakietów wyborczych i przekazali komisjom wyborczym, by możliwe było głosowanie osobiste 42 tys. kart wyborczych.

Jak dodał łącznie oddano 311 tys. ważnych głosów, a nieważnych 283.

Wawrzyk poinformował, że frekwencja zarówno wśród tych, którzy zapisali się do spisu wyborców i odesłali kopertę zwrotną lub zagłosowali osobiście wyniosła 86,67 proc. Jak dodał jest to o ok. 6 punktów proc. wyższa frekwencja niż podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2015 r.