Wiadomo, gdzie są pakiety wyborcze, które miały zostać wykorzystane w czasie wyborów prezydenckich 10 maja. Karty do głosowania są zabezpieczone w jednym z magazynów Poczty Polskiej.

Poszukiwania kart wyborczych rozpoczęto w Senacie. Zgodnie z poprzednią ustawą o wyborach korespondencyjnych "niewykorzystane karty wyborcze miały trafić do PKW i delegatur biura wyborczego". Jak przekazało PKW, pakiety tam jednak nie trafiły.

Nie było ich również w Ministerstwie Aktywów Państwowych, które było odpowiedzialne za przeprowadzenie głosowania 10 maja. Jak nikt nie wie, to i ja nie wiem. W ministerstwie ich nie ma - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Karty wyborcze w Poczcie Polskiej

Wbrew wcześniejszym zaprzeczeniom rzecznika poczty, niewykorzystane pakiety wyborcze odnalazły się w jednym z magazynów pocztowych. O tym fakcie poinformował senator Krzysztof Kwiatkowski. Z najwyższą przyjemnością chciałbym państwa poinformować o tym, że udało odnaleźć się pakiety wyborcze na podstawie pisma które przesłało nam kierownictwo Poczty Polskiej - oznajmił.

Pakiety wyborcze są w posiadaniu poczty od 25 maja 2020 roku. Składowane są w jednym z obiektów logistycznych Poczty Polskiej S.A. Obiekt w którym są przechowywane jest chroniony fizycznie, oraz posiada zabezpieczenia techniczne - dodał.

Dostęp do magazynu jest ograniczony, a miejsce składowania samych pakietów jest wydzielone i stale chronione. Według poczty, nikt nieupoważniony nie ma do nich dostępu.