"Po wielu tygodniach intensywnej pracy udało się wypracować kompromis" - tymi słowami Jarosław Gowin rozpoczął swoje poranne wystąpienie. Lider Porozumienia skomentował w Sejmie oświadczenie, które wczoraj wieczorem opublikował wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Jako Porozumienie od początku wskazywaliśmy, że wybory powinny odbyć się w trybie korespondencyjnym w pierwszym możliwym terminie, kiedy mogą być przygotowane. W naszej ocenie termin 10 maja był nierealny - mówi Jarosław Gowin. 

Wypracowaliśmy rozwiązanie, które jest dobre dla Polski, które gwarantuje bezpieczne, w pełni transparentne wybory, które dobrze służy polskiej demokracji - tak lider Porozumienia oceniał wczorajszą umowę z Jarosławem Kaczyńskim. Termin nowych wyborów zostanie ogłoszony przez marszałek Sejmu wtedy, gdy SN stwierdzi nieważność obecnych wyborów wobec oczywistego faktu ich nieodbycia - dodał Gowin.

Lider Porozumienia zapowiedział, że już dziś rozpoczną pracę eksperci, którzy "przygotują głęboką nowelizację ustawy o głosowaniu korespondencyjnym". Nowelizację, w której nacisk położony będzie na przywrócenie roli PKW - podkreślił. Szczególną troską otoczymy zasady powszechności i tajności wyborów - zapewnił.

Dotrzymałem słowa, które złożyłem tutaj, w momencie, gdy składałem dymisję z funkcji wicepremiera i ministra nauki. Obiecałem wtedy, obiecaliśmy wszyscy, że przygotujemy rozwiązania, które będą bezpieczne, demokratyczne i pozwolą uniknąć kryzysu polegającego na możliwości kwestionowania wyniku wyborów - stwierdził Gowin. Według niego "polskie państwo jest stabilne dzięki rozwiązaniu, które wczoraj wypracowaliśmy z panem prezesem Kaczyńskim". Były minister podkreślił, że rząd będzie mógł się w pełni skoncentrować na dwóch jedynie ważnych celach: walce o życie i zdrowie Polaków oraz walce o odmrożenie polskiej gospodarki.


Wieczorne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina

"Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach" - brzmi wspólne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, wydane w środę zaraz po godzinie 22.  "Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - czytamy. 

"Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym" - zaznaczono w komunikacie. 

Całe oświadczenie J. Kaczyńskiego i J. Gowina ws. wyborów: 

"W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezesów PiS i Porozumienia.

"Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". 

"Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji".