Jarosław Gowin ma zostać wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Resortem obrony ma pokierować Antoni Macierewicz, a sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro. Tadeusz Cymański, gość Kontrwywiadu RMF FM na pytanie, czy taka polityczna układanka jest możliwa, odpowiada: Macierewicz w MON? "Nie wiem. Tego snu nie miałem". Ziobro w resorcie sprawiedliwości? "Chcę w to uwierzyć" - dodaje. Według nieoficjalnych informacji dziennikarzy RMF FM, teka ministra spraw zagranicznych miałaby przypaść Witoldowi Waszczykowskiemu.

Tadeusz Cymański gość Kontrwywiadu RMF FM na pytanie Konrada Piaseckiego, czy Ministerstwem Obrony pokieruje Antoni Macierewicz zamiast Jarosława Gowina, odpowiada: Przede wszystkim (Beata Szydło - przyp. RMF FM) nigdy nie wykluczała Macierewicza. I nigdy nie używała czasu przyszłego dokonanego. Tylko używała "najbardziej prawdopodobne". Ja jestem pedant w tych słówkach (...) Diabeł siedzi w szczegółach. Dociskany przez naszego dziennikarza, czy Antoni Macierewicz obejmie resort obrony, stwierdził: Nie wiem. Tego snu nie miałem. To mi się nie śniło.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z TADEUSZEM CYMAŃSKIM

Jakie miejsce w nowym rządzie może zająć Zbigniew Ziobro typowany na ministra sprawiedliwości zamiast Małgorzaty Wassermann? Śniło mi się i chcę w to uwierzyć, że będzie ministrem sprawiedliwości - odpowiedział Tadeusz Cymański.

Polityczne puzzle

Wczoraj, po powrocie z krótkiego urlopu Beaty Szydło, układanie rządowych puzzli nabrało rumieńców. Trwające w siedzibie PiS narady, negocjacje i rozmowy zaczęły zmierzać do szczęśliwego finału. Przecieki - a może tylko spekulacje - wydobywające się z wąskiego grona decydującego o kształcie personalnym rządu, wskazują na to, że PiS ma zamiar przyjąć "twardą linię" i nie oglądać się na przyszłe krytyki.

Stąd właśnie mają się brać nominacje dla Macierewicza czy Ziobry. O tym, czy staną się one faktem, przekonać mamy się jeszcze w tym tygodniu.

Rozmowy przy Nowogrodzkiej

Wczoraj wieczorem w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej pojawiła się wiceprezes PiS, kandydatka partii na premiera Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W rozmowach wziął udział także prof. Piotr Gliński, który opuścił spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Nikt z nich nie rozmawiał z dziennikarzami.

Potem do budynku wchodzili m.in. Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Jarosław Gowin i Antoni Macierewicz. Na dziś  zaplanowane są kolejne spotkania z osobami, które są wymieniane w mediach jako kandydaci na nowych ministrów.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O SPRAWIE

Antoni Macierewicz nie chciał  wczoraj odpowiadać na pytania, kiedy będą decyzje w sprawie rządu. Powiedział tylko: "macie Państwo nieporównanie większą wiedzę na ten temat niż ja, naprawdę (..) na razie jestem posłem i jest to najwyższa godność, jaką ktokolwiek może osiągnąć". B. szef CBA Mariusz Kamiński miałby zostać koordynatorem służb specjalnych, zaś Mariusz Błaszczak wymieniany jest w mediach jako kandydat na ministra spraw wewnętrznych. Błaszczak po spotkaniu na Nowogrodzkiej powiedział dziennikarzom jedynie, że do pierwszego posiedzenia Sejmu jest szefem klubu PiS.

W ubiegły wtorek komitet polityczny PiS zdecydował, że kandydatem na premiera jest Beata Szydło. Kandydatka na premiera nie przedstawiła oficjalnie żadnych kandydatur na swoich ministrów.

Wśród "pewniaków" do nowego rządu wymienia się europosła Marka Gróbarczyka jako ministra gospodarki morskiej, posła Andrzeja Adamczyka jako ministra infrastruktury oraz posła Piotra Naimskiego jako ministra energetyki. W PiS trwa dyskusja, kto może być szefem MSZ. W mediach spekuluje się, że miałby nim zostać Kazimierz Ujazdowski, Witold Waszczykowski lub prof. Ryszard Legutko.