Klub Prawa i Sprawiedliwości będzie rekomendował Elżbietę Witek na marszałka Sejmu, Stanisława Karczewskiego na marszałka Senatu, zaś Mateusza Morawieckiego na stanowisko szefa rządu - ogłosił Ryszard Terlecki w trakcie wyjazdowego posiedzenia nowego klubu parlamentarnego PiS. Wśród uczestników spotkania są Morawiecki i prezes partii Jarosław Kaczyński. Terlecki ujawnił również, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kierownictwa PiS z liderami ugrupowań współtworzących Zjednoczoną Prawicę. "Tam zapadną decyzje co do składu przyszłego rządu" - oświadczył.

Na wyjazdowym posiedzeniu nowy klub Prawa i Sprawiedliwości zebrał się po południu w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim.

Po zakończeniu pierwszej części spotkania szef klubu PiS mijającej kadencji Ryszard Terlecki poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że Jarosław Kaczyński przedstawił w swoim wystąpieniu trzy kwestie: Nasz klub będzie rekomendował Elżbietę Witek na marszałka Sejmu IX kadencji, że naszym kandydatem w wyborach na marszałka Senatu będzie Stanisław Karczewski oraz że nasz klub będzie rekomendował Mateusza Morawieckiego na funkcję premiera rządu RP .

W przyszłym tygodniu spotkanie liderów: "Tam zapadną decyzje co do składu przyszłego rządu"

Dopytywany, czy w czasie spotkania poruszono również kwestie personalne, jeśli chodzi o skład nowego rządu, Terlecki odparł, że nie.

To wszystko jeszcze trwa. Są konieczne ustalenia, także ustalenia w gronie sojuszników, partii, które tworzą Zjednoczoną Prawicę - zaznaczył.

Polityk PiS poinformował równocześnie, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kierownictwa partii, czyli Prezydium Komitetu Politycznego, z liderami sojuszniczych ugrupowań: Solidarnej Polski i Porozumienia.

Tam zapadną decyzje co do składu przyszłego rządu - oświadczył.

Dopytywany, czy oznacza to, że w przyszłym tygodniu poznamy skład nowej Rady Ministrów, Terlecki odparł: No nie jest to może takie pilne, te rozmowy pewnie co do szczegółów będą trwały.

To chodzi nie tylko o ministrów konstytucyjnych, przecież jest liczne grono wiceministrów, rozmaitych funkcji, więc to wszystko jeszcze przed nami - dodał.

O przebiegu kampanii i wynikach wyborów

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała ponadto, że w trakcie tej pierwszej części wyjazdowego spotkania parlamentarzystów partii rządzącej - a trwała ona około 1,5 godziny - omówiono przebieg kampanii wyborczej i wyniki wyborów.

Były też podziękowania dla tych, którzy ciężko pracowali w kampanii, dla kandydatów, a także dla tych posłów, którzy niestety w tych wyborach nie otrzymali mandatów - dodała Czerwińska.