Szefowie: PiS - Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali nową umowę koalicyjną w ramach Zjednoczonej Prawicy. Informację przekazał szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

"O treści umowy nie będziemy informować"

W czwartek w siedzibie PiS odbyło się spotkanie liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy. Sobolewski po zakończeniu spotkania poinformował, że zakończyło się ono podpisaniem nowej umowy koalicyjnej.

Dopytywany o treść podpisanego dokumentu, Sobolewski stwierdził, że "umowa ma charakter wewnętrzny". O treści umowy nie będziemy informować - zaznaczył.

Nowa umowa w ramach Zjednoczonej Prawicy była negocjowana od dłuższego czasu. Poprzednia umowa wygasła 11 listopada, wraz z końcem minionej kadencji parlamentu.

Umowa koalicyjna między @pisorgpl, @Porozumienie i @SolidarnaPL podpisana. Dziękuję za dobre rozmowy Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i Ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Obiecujemy cztery lata ciężkiej, uczciwej pracy dla Polski - napisał na Twitterze lider Porozumienia Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zjednoczona Prawica wprowadziła do parlamentu 235 posłów i 48 senatorów

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS w najbliższej kadencji Sejmu dysponuje 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska - 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe - trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa.

Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska, w wyniku wyborów parlamentarnych wprowadzili łącznie 235 posłów i 48 senatorów. Partia Jarosława Gowina - Porozumienie wprowadziła 18 posłów i 2 senatorów, podobnie jak Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która również wprowadziła 18 posłów i 2 senatorów.