PiS zgłosi projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który przewiduje zapewnienie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu w czasie nie krótszym niż 10 godzin dziennie. "Liczymy tutaj na poparcie innych partii" - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

W tej chwili pobyt jest bezpłatny przez 5 godzin. PiS uważa, że uchwalenie noweli jest możliwe jeszcze w tej kadencji.

Podczas konferencji Jarosław Kaczyński przypomniał, że jakiś czas temu Sejm jednogłośnie, w dobrej intencji, sądząc, że to doprowadzi do zmniejszenia ogromnych kolejek do przedszkoli, uchwalił ustawę, która jednak zawiodła. Jak ocenił, ustawa nie ułatwiła dostępu do przedszkoli. Natomiast - jak mówił - "dała podstawę do podnoszenia opłat w ten sposób, że opłaty za przedszkola państwowe stały się tak samo wysokie, jak za przedszkola prywatne". To jest sytuacja, której w żadnym wypadku nie można tolerować, to trzeba po prostu bardzo szybko zmienić - podkreślił prezes PiS.

Dlatego - poinformował - PiS ma "propozycję bardzo szybkiej zmiany - nowelizacji tej ustawy". Ocenił, że jeszcze w tej kadencji wystarczy czasu, żeby tę jedną krótką nowelizację uchwalić. Będzie trzeba przesunąć posiedzenie Senatu, ale to naprawdę jest możliwe - mówił. Jak zastrzegł, do tego potrzebna jest jednak dobra wola i odwaga.