Po wtorkowej inauguracji pontyfikatu na otwartym przez Watykan profilu papieża na Twitterze pojawiły się dwa nowe komunikaty. Wiadomości od Franciszka dotyczą posługi biskupa Rzymu i obowiązków chrześcijan.

Na profilu Pontifex po mszy inaugurującej pontyfikat Franciszka zamieszczono komunikat: Strzeżmy Chrystusa w naszym życiu, troszczmy się jedni o drugich, z miłością chrońmy dzieło stworzenia. Słowa te są syntezą papieskiej homilii, wygłoszonej na placu Świętego Piotra.

Kilka minut później pojawił się następny komunikat od Ojca Świętego. Prawdziwa władza jest służbą. Papież musi służyć wszystkim, zwłaszcza najuboższym, najsłabszym i najmniejszym - można przeczytać na profilu papieża na Twitterze.

Wiadomości zredagowano w kilku językach, między innymi po polsku.

Papież oficjalnie rozpoczął pontyfikat


Papież Franciszek we wtorek oficjalnie rozpoczął pontyfikat. Podczas uroczystości inauguracyjnej otrzymał paliusz i Pierścień Rybaka, insygnia władzy papieskiej. Paliusz nałożył mu protodiakon kardynał Jean-Louis Tauran, a Pierścień Rybaka wręczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano.

W ceremonii wzięły udział dziesiątki tysięcy wiernych i 130 oficjalnych delegacji, w tym ponad 30 prezydentów, wśród nich Bronisław Komorowski.

W swojej homilii zaapelował o dobroć i wrażliwość oraz głoszenie nadziei. Podkreślił, że powołanie do stania na straży stworzenia nie dotyczy wyłącznie chrześcijan, lecz ma wymiar ogólnoludzki. Chodzi o opiekę nad całą rzeczywistością stworzoną, pięknem stworzenia, jak nam to mówi Księga Rodzaju i jak to nam ukazał św. Franciszek z Asyżu: to poszanowanie każdego Bożego stworzenia oraz środowiska, w którym żyjemy. Jest to strzeżenie ludzi, troszczenie się z miłością o wszystkich, każdą osobę, zwłaszcza o dzieci i osoby starsze, o tych, którzy są istotami najbardziej kruchymi i często znajdują się na obrzeżach naszych serc - powiedział.

Spotkał się z politykami


Po mszy inaugurującej pontyfikat papież spotkał się w Bazylice Świętego Piotra z przybyłymi do Watykanu oficjalnymi delegacjami państw i organizacji międzynarodowych. Kłaniał się swym rozmówcom, niektórych całował w policzek, śmiał się. Do papieża podszedł też prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką Anną. 

Wśród przedstawicieli oficjalnych delegacji w Watykanie pojawili się m.in. wiceprezydent USA Joe Biden, prezydent Włoch Giorgio Napolitano, premier Mario Monti, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz delegacje innych wyznań i religii.