Ukraińcy tracą kontrolę nad kolejnymi obszarami Bachmutu. Rosjanie zacieśniają pierścień wokół obrońców. Instytut Studiów nad Wojną ocenia jednak, że Rosjanie mają ograniczone możliwości, by przesunąć się poza Bachmut. Prawdopodobnie brakuje sił zmechanizowanych, potrzebnych do pokonania dobrze ufortyfikowanych dróg. Jens Stoltenberg twierdzi jednak, że poddanie miasta jest kwestią najbliższych dni. Brytyjskie i niemieckie media informują o śledztwie w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream - wiele śladów prowadzi na Ukrainę. Minister obrony Ołeksij Reznikow podkreśla, że Kijów nie ma z tym nic wspólnego. Środa 08.03.2023 to 378. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje zebraliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się. Najnowsze informacje o wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:18

Rosjanie mogą obrać strategię utrzymania i obrony obecnych pozycji, ponieważ brakuje jej amunicji i żołnierzy do osiągnięcia znaczących zdobyczy terytorialnych w Ukrainie w 2023 roku - stwierdziła Avril Haines, Dyrektor Wywiadu Narodowego USA.

22:05

Nie ma Ukraińca, który nie życzyłby sukcesu zaprzyjaźnionej Gruzji. Sukcesu demokratycznego. Sukcesu europejskiego. Chcemy być w Unii Europejskiej i będziemy. Chcemy, żeby Gruzja była w UE i jestem pewien, że będzie. Chcemy, aby Mołdawia była w Unii Europejskiej i też jestem pewien, że będzie. Wszystkie wolne narody Europy na to zasługują - powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent również wyraził wdzięczność wszystkim demonstrantom, którzy byli podczas protestów na placach i ulicach miast Gruzji, trzymali ukraińskie flagi i śpiewali ukraiński hymn. 

To jest szacunek dla Ukrainy i chciałbym przekazać szczere wyrazy szacunku dla Gruzji - dodał.

21:08

Jewgienij Prigożyn powiedział w środę, że żołnierze grupy Wagnera przejęli kontrolę nad całym wschodnim Bachmutem. Rosjanie szturmują też linię Orichowe-Wasyliwka (20 kilometrów na północny zachód od Bachmutu), gdzie siły okupantów przeprowadziły 30 nieudanych ataków. Miasto zamieniło się w zasnute dymem ruiny

19:57

Dziś w Ukrainie rozstrzyga się przyszłość Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział Wołodymyr Zełenski w czasie wspólnej konferencji z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Ukraiński prezydent wyraził wdzięczność za to, że Guterres jednoznacznie potępił rosyjską agresję.

Głównym powodem wizyty sekretarza generalnego ONZ w Kijowie było omówienie przedłużenia inicjatywy zbożowej, czyli umowy między Ukrainą i Rosją, która umożliwia regularny transport zboża przez Morze Czarne. Decyzje w sprawie przedłużenia porozumienia mają zapaść 18 marca, ale Rosja już zasygnalizowała, że zanim zgodzi się na kontynuację umowy, chce usunięcia ograniczeń nałożonych na eksport z FR.

19:20

Ukraińcy tracą kontrolę nad Bachmutem. CNN informuje, że siły ukraińskie utraciły kontrolę nad częścią miasta. Dzięki temu siły rosyjskie zdołały dokonać częściowego okrążenia pozycji obrońców. Według amerykańskiej stacji, tereny przejęte przez Rosjan nie były jednak ufortyfikowane, a Ukraińcy zyskali nieco czasu na umocnienie się swoich dobrze strzeżonych pozycjach.

18:50

Andrzej Duda w rozmowie z CNN zadeklarował, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29. Podkreślił jednocześnie, że siły ukraińskie będą stopniowo przyjmowały standardy obowiązujące w NATO i zaczną używać samolotów bojowych F-16.

Tymczasem w Sztokholmie zakończyło się spotkanie ministrów obrony krajów UE, w czasie którego ustalono, że Wspólnota przeznaczy 2 miliardy euro na program zakupu amunicji dla walczącej Ukrainy. Kijów uważa, że te środki są niewystarczające. Taką opinię wyraził obecny w Szwecji minister obrony Ołeksij Reznikow.

17:50

Pożar w okupowanym przez Rosjan Enerhodarze. Po południu Iwan Fiodorow, burmistrz Melitopola poinformował o "bawełnie". "Bawełna" to nazwa, która zaczęła funkcjonować w czasie konfliktu ukraińskiego i oznacza "wybuch". Termin wziął się z niewłaściwego tłumaczenia, które jednak na trwałe weszło do słownika wojennego Ukraińców i ma na wpół humorystyczny wydźwięk.

Według Rosjan ukraińskie drony zaatakowały amunicją zapalającą umocnienia wokół miasta w regionie zaporoskim.

17:25

Nasze kontrole eksportu i sankcje ograniczają wysiłki wojenne Rosji (...) i jeśli Rosja nie zainicjuje obowiązkowej mobilizacji i nie zapewni sobie znaczących zasobów amunicji z krajów trzecich, będzie im coraz trudniej utrzymać nawet obecny poziom operacji ofensywnych w nadchodzących miesiącach - oświadczyła w środę dyrektor ds. Wywiadu Narodowego USA Avril Haines w amerykańskim Senacie. Według Waszyngtonu, niezależnie od tego, czy Rosjanom uda się zdobyć Bachmut, Władimir Putin nie będzie w stanie odbudować potencjału swojej armii, a co za tym idzie dalsze duże zdobycze terytorialne poczynione przez Rosję są mało prawdopodobne.

16:13

Szef ONZ Antonio Guterres jest z wizytą w Kijowie. Sekretarz generalny wezwał do przedłużenia umowy z Moskwą, zgodnie z którą Ukraina może eksportować zboże przez Morze Czarne. Aktualny pakt sygnowany przez ONZ i Turcję miał pierwotnie obowiązywać przez 120 dni i został przedłużony w listopadzie. Zgodnie z ustaleniami wszystkich zaangażowanych stron, kolejne wydłużenie umowy ma nastąpić 18 marca. Warunkiem jednak jest to, by żadna ze stron nie zgłosiła sprzeciwu.

14:14

"Bachmut może upaść w najbliższych dniach" - przekazał szef NATO Jens Stoltenberg. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiedziała natomiast, że w oblężonym mieście dojdzie do przymusowej ewakuacji dzieci. We wtorek Kijów przyjął zestaw rozporządzeń wprowadzających mechanizm obowiązkowej ewakuacji dzieci z terenów, na których toczą się walki. W Bachmucie przebywa nadal co najmniej 38 najmłodszych. 

W żadnym wypadku nie będziemy dziecka rozłączać z rodziną. Jeśli dorosły podejmie taką decyzję, będzie mógł podpisać odpowiedni formularz i odmówić ewakuacji - zapowiada wicepremier.

Z kolei dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa twierdzi, że "prognozy średniookresowe wskazują, że gospodarka Rosji skurczy się o przynajmniej 7 proc.". Według Georgiewej Moskwie udało się częściowo zamortyzować starty wynikające z zamknięcia rynków europejskich, ale efekty sankcji i przerwanie transferu nowych technologii będzie skutkować trwałymi problemami dla rosyjskiego budżetu. 

12:48

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow odniósł się do medialnych doniesień, że w sabotaż gazociągów Nord Stream zamieszani są Ukraińcy lub "proukraińska grupa".

Dla mnie to trochę dziwna historia. Nie mamy z tym nic wspólnego. Myślę, że dochodzenie prowadzone przez oficjalne władze wyjaśni wszystkie szczegóły. To komplement dla naszych sił specjalnych, ale to nie były nasze działania - mówił.

12:47

Ukraina będzie gotowa do kontrofensywy w wojnie, którą prowadzi przeciwko niej Rosja, gdy otrzyma milion pocisków artyleryjskich, systemy obrony przeciwlotniczej i więcej czołgów - oświadczył minister obrony tego kraju Oleksij Reznikow w Sztokholmie.

Potrzebujemy miliona pocisków artyleryjskich. W tym celu najprawdopodobniej potrzebne będzie około 4 mln euro - powiedział ukraiński minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Reznikow przybył do Szwecji na nieformalne spotkanie szefów resortów obrony UE, na którym omawiane jest wsparcie UE dla Ukrainy, zwłaszcza kwestie szkolenia ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji EUMAM, finansowanie zakupów amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, a także inne sprawy bieżące, w tym operacje wojskowe UE.

12:15

Mimo trwających walk po raz pierwszy od roku w obwodzie donieckim upłynęła doba, podczas której nie zginął ani nie został ranny żaden cywil - napisał szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

Sytuacja w obwodzie pozostaje jednak napięta - zaznaczył Kyryłenko

12:08

Obiecane przez Niemcy i Portugalię czołgi Leopard zostaną dostarczone na Ukrainę do końca marca - zapowiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Mogę państwu powiedzieć, że właśnie dowiedziałem się, że 18 niemieckich czołgów Leopard 2A6 i trzy portugalskie mogą przybyć na Ukrainę w tym miesiącu - powiedział Pistorius.

12:02

Sąd UE w Luksemburgu stwierdził w środę nieważność środków ograniczających zastosowanych wobec Wioletty Prigożynej, matki Jewgienija Prigożyna, w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie.

Mimo odpowiedzialności Jewgienija Prigożyna za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy związek Wioletty Prigożynej z synem, ustalony w chwili przyjmowania środków ograniczających, opiera się wyłącznie na więzi pokrewieństwa, a zatem nie jest wystarczający, by uzasadnić umieszczenie jej nazwiska w spornych wykazach - uznał sąd.

11:44

Zachodnie agencje wywiadowcze ustaliły, że sponsorem sabotażu Nord Stream był obywatel Ukrainy niezwiązany z rządem Wołodymyra Zełenskiego - podaje dziennik "The Times". Informacje te zatajano jednak, by nie doprowadzić do konfliktu Niemców z Ukrainą - Berlin przygotowywał się wówczas do przesłania czołgów Leopard-2.

11:23

Ambasadorowie państw grupy G7 pogratulowali wyboru nowemu szefowi Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i zapowiedzieli monitorowanie działalności tej instytucji wskazując, że ma być ona wolna od nacisków politycznych.

Ambasadorowie G7 gratulują Semenowi Krywonosowi nominacji na stanowisko dyrektora NABU. Będziemy uważnie śledzili pracę biura - napisano na twitterowym koncie dyplomatów G7.

Biorąc pod uwagę fakt, jak ważna jest rola NABU w walce z korupcją na Ukrainie, jego działalność ma być wolna od jakichkolwiek politycznych i innych nacisków - podkreślili ambasadorowie.

10:40

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot szturmowy Su-25 w okolicy Bachmutu w nocy z niedzieli na poniedziałek - poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na biuro prasowe wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy.

Samolot wroga osłaniał z powietrza piechotę, która atakowała linię sił ukraińskich. Operator przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego otworzył ogień i zestrzelił rosyjski samolot. Przez kamerę termowizyjną zobaczyliśmy, że samolot został trafiony i zaczął zniżać lot. Los pilota jest na razie nieznany - powiedział dowódca dywizjonu "Partyzant" Gwardii Narodowej.

Samolot został trafiony o godz. 1.10 w nocy czasu ukraińskiego (po północy czasu polskiego) z polskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego "Piorun".

09:36

Rosyjskie dowództwo prawdopodobnie stoi przed dylematem: czy podjąć kolejną próbę szturmu na Wuhłedar, czy wesprzeć walki w okolicach Bachmutu i Kreminnej - napisało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swojej codziennej aktualizacji.

Resort wskazuje także, że ostatnia wizyta ministra obrony Siergieja Szojgu w okupowanych regionach Ukrainy była odpowiedzią na niedawne nagranie, na którym założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn odwiedził najemników na froncie. Obaj bowiem są mocno skonfliktowani.

09:18

Przerażające nagranie z egzekucji nieuzbrojonego Ukraińca po tym, jak powiedział "Chwała Ukrainie" uderza swoim barbarzyństwem. Uważamy, że Rosja powinna się wstydzić - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując szeroko udostępniany film.

Price zauważył, że nie jest to pierwszy i prawdopodobnie nie ostatni dowód na to, że Rosja popełnia potencjalne zbrodnie wojenne na Ukrainie.

09:15

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył do Kijowa. Spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, by omówić m.in. przedłużenie ustawy zbożowej.

07:33

Ukraina nie ma żadnego związku ze zdarzeniami na Morzu Bałtyckim i nie posiada informacji na temat "proukraińskich grup sabotażowych". Co stało się z gazociągami Nord Stream? "One zatonęły", jak to się mówi w samej Federacji Rosyjskiej... - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak, odnosząc się do doniesień "New York Times" ws. podmorskich gazociągów. 

Nowo zdobyte informacje wskazują, że za wysadzeniem trzech rur gazociągów Nord Stream 1 i 2 we wrześniu ub.r. stała proukraińska grupa sabotażystów - przekazał we wtorek "New York Times", powołując się na amerykańskich oficjeli . Jednocześnie - według cytowanych źródeł - nie ma dowodów wskazujących na to, by grupa działała na zlecenie ukraińskich władz.

06:35

Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn przekazał, że jego najemnicy kontrolują obecnie region Bachmutu na wschód od rzeki Bachmutka. Centrum miasta znajduje się na zachód od akwenu.

06:26

Rosjanie nadal wykorzystują Białoruś jako przyczółek i miejsce, z którego nadal uderzają na Ukrainę - powiedział koordynator Rady Bezpieczeństwa Białego Domu John Kirby.

Podkreślił, że na razie nie ma oznak, że białoruskie wojsko planuje bezpośrednie wsparcie Rosji w wojnie.

06:24

Rosjanie kontynuują ofensywę na wschodzie, Siły Zbrojne Ukrainy na kilku kierunkach odparły ponad 100 ataków - poinformował sztab generalny SZU.

Przeprowadzono 24 naloty i jeden atak rakietowy, wykorzystywano także drony kamikaze Shahed-136 - jedna z takich maszyn została zestrzelona.

05:19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że hipotetyczne zajęcie przez Rosjan Bachmutu zapewni im "otwartą drogę" do Kramatorska, Słowiańska i innych istotnych osad w obwodzie donieckim.

Instytut Studiów nad Wojną ocenia jednak, że Rosjanie mają ograniczone możliwości, by posunąć się dalej. Prawdopodobnie brakuje sił zmechanizowanych, potrzebnych do pokonania dobrze ufortyfikowanych dróg na zachód o Bachmutu.

ISW wskazuje też, że Rosja wykorzystywała niewielkie bataliony dostosowane do szturmowania ufortyfikowanych pozycji, które miałyby spore kłopoty poza miastami.

05:10

Podczas inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska zabiły w Kijowie przy użyciu dronów kamikadze około 160 osób, w tym pięcioro dzieci - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w rozmowie z rumuńskim portalem Hotnews.

Od początku wojny drony kamikadze zniszczyły w naszym mieście około 800 budynków, z których 417 to budynki mieszkalne - powiedział mer stolicy, w której przed wojną mieszkało 3,8 mln osób.

Kliczko wyjaśnił, że po pierwszych sześciu miesiącach wojny ludzie zaczęli wracać do Kijowa, gdzie obecnie żyje 3,6 mln osób, w tym 300 tys. tymczasowych przesiedleńców.

05:08

Kanada wysłała do Polski siedmioro wojskowych ratowników medycznych, będą uczyć ukraińskich żołnierzy zasad pomocy na polu walki - poinformowali we wtorek premier Justin Trudeau i minister obrony Anita Anand.

Trudeau mówił o wysłaniu wojskowych instruktorów medycznych podczas wtorkowej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W późniejszym komunikacie sprecyzowano, że szkolenia będą prowadzone w Polsce, chodzi o przekazanie umiejętności "niezbędnych do skutecznego ratowania życia na polu walki".

Kanadyjski personel medyczny będzie uczestniczył w szkoleniach prowadzonych przez polskich wojskowych. Każda seria szkoleń ma trwać około miesiąca.

05:00

Prezydent USA Joe Biden przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, omawiając tematy dalszego wsparcia Ukrainy oraz zagrożenia płynące z Chin - podał Biały Dom.

Jak podano w komunikacie, obaj przywódcy rozmawiali na temat wojny na Ukrainie, "w tym o zobowiązaniach, by kontynuować dostarczanie pomocy wojskowej Ukrainie i nakładać koszty na Rosję za jej agresję".