CNN zidentyfikowało brygadę artylerii, która przeprowadziła 27 i 28 lutego ataki przy użyciu amunicji kasetowej na Charków we wschodniej Ukrainie. To wynik śledztwa przeprowadzonego przez stację, w którym przeprowadzono m.in. analizę zdjęć satelitarnych. Dowódca tej brygady, generał Aleksandr Żurawlow, nadzorował wcześniej jeden z najbardziej brutalnych etapów wojny w Syrii - informuje w piątek portal amerykańskiej telewizji.

Eksperci wojskowi potwierdzili, że jedyną osobą uprawnioną do wydania rozkazu o ataku rakietowym przy użyciu systemów Smiercz w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, z którego według informacji CNN wystrzelono pociski, jest właśnie Żurawlow.

57-letni rosyjski generał po raz pierwszy dowodził rosyjskimi wojskami w Syrii w lipcu 2016 roku. Przed jego przyjazdem, Rosja długo próbowała zdobyć opanowane przez rebeliantów Aleppo. Po przejęciu dowództwa przez Żurawlowa, rosyjskie siły wkrótce nasiliły ataki na oblężone, gęsto zaludnione miasto, co przyniosło wiele ofiar śmiertelnych - opisuje CNN.

"Wprawiono w ruch taktykę, która zdefiniowała rosyjską interwencję w Syrii: oblegać, głodzić, bombardować i miażdżyć, aż do podporządkowania" - wyjaśnia amerykańska stacja.

Okres dowodzenia Żurawlowa przyniósł dramatyczny wzrost liczby udokumentowanych ataków z użyciem amunicji kasetowej w Aleppo. Wedle syryjskiej organizacji zajmującej się łamaniem praw człowieka w kraju, amunicja kasetowa została użyta w mieście 136 razy między wrześniem a październikiem 2016 roku.

Żurawlow powinien był zostać ukarany już za działania w Syrii

"Wyniki, jakie Żurawlow osiągnął w Syrii były dokładnie takie, jakich oczekiwali Rosjanie. Stąd jego nagroda w postaci najwyższego odznaczenia wojskowego i najwyższe stanowiska" - dodał Wasielewski.

Żurawlow miał powiedzieć w jednym z udzielonych przez siebie wywiadów, że Syria nauczyła go wartości "wojskowej pomysłowości", i że wyciągnięte stamtąd lekcje zostały włączone do rosyjskiego programu szkolenia wojskowego - zaznacza CNN.

Matthew Ingham, prawnik zajmujący się prawami człowieka z amerykańskiej kancelarii Payne Hicks Beach przekazał CNN, że Żurawlow powinien był zostać ukarany już za swoje działania w Syrii.

"To wstyd, że na tamtym etapie nie było silniejszej reakcji na rzekome zbrodnie wojenne, ponieważ mogło to od samego początku wpłynąć na kalkulacje Putina dotyczące Ukrainy" - podkreślił.

Broń kasetowa zakazana przez prawo międzynarodowe

Biuro praw człowieka ONZ jeszcze w marcu informowało, że mają wiarygodne informacje, dotyczące tego, że Rosjanie użyli bomb kasetowych na Ukrainie w rejonach zamieszkanych. Amunicja ta jest zabroniona przez konwencję genewską.

Wśród krajów, które nie są sygnatariuszami traktatu CNN wymienia Rosję, Ukrainę, Stany Zjednoczone i Izrael.

Jednak każdy rodzaj ataku wymierzony w ludność cywilną, jak ataki w Charkowie przeprowadzone 27 i 28 lutego, może zostać uznany za zbrodnię wojenną - przypomina stacja.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Broń hipersoniczna, amunicja fosforowa, pociski termobaryczne. Czym Rosjanie atakują Ukrainę?