"Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami. Ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów" - poinformowała w środę rada miejska Mariupola. Według Dmytro Kułeby w budynku były setki cywili.

Rada, której oświadczenie cytuje portal Ukraińska Prawda, podała, że wśród ukrywających się w schronie były osoby z małymi dziećmi.

Na dwóch zewnętrznych ścianach zbombardowanego teatru widniały napisy "dzieci" - poinformowała w środę telewizja CNN powołując się na zdjęcia satelitarne.

"Teraz trwają zaciekłe walki. Nikt nie może dostać się do gruzów i nie wiemy, czy jacyś ludzie przeżyli. Co najstraszniejsze, nie możemy ich wydobyć spod gruzów" - napisał na Facebooku deputowany Serhij Taruta. 

Teatr dramatyczny wystawiał spektakle w języku rosyjskim, a ostatnio stał się schronieniem przed ciągłymi ostrzałami oblężonego Mariupola - podkreślił Taruta. Zaapelował, by rozpowszechniać informacje o ataku i by wzywać do uratowania Mariupola.

Dmytro Kułeba, szef ministerstwa spraw zagranicznych, napisał na Twitterze, że w teatrze w trakcie bombardowania było kilkaset osób. "Rosjanie nie mogli nie wiedzieć, że to schron cywilny" - dodał.

Na nagraniu umieszczonym w serwisie YouTube przez Wschodnie Stowarzyszenie Operacyjno-Terytorialne 10 marca widać, że teatr faktycznie był miejscem schronienia dla mieszkańców Mariupola.

Rosja zaprzeczyła, że zaatakowała teatr w Mariupolu. Rosjanie stwierdzili, że to nie oni, a pułk Azow - grupa ukraińskich ochotników wywodząca się ze skrajnie prawicowych grup - wysadził teatr w powietrze. Rosja nie pokazała żadnych materiałów, które miałyby potwierdzić tę informację.

Wcześniej Rosjanie oskarżyli pułk o uniemożliwienie ludności Mariupola ewakuacji. 

Zniszczona została też pływalnia

W wyniku rosyjskiego bombardowania w Mariupolu zniszczona została też pływalnia. "Pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne"- napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Kyryłenko wyjaśnił, że basen Neptun został trafiony bombą lotniczą, podobnie jak teatr dramatyczny w Mariupolu.

"Teraz niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar tych ostrzałów, nie mówiąc już o skali zniszczeń" - napisał Kyryłenko. Wskazał, że w budynku teatru było kilkaset osób. "Co się z nimi dzieje - nie wiadomo. Wejście do schronu zablokowane jest szczątkami" - dodał.