Premier Kanady Justin Trudeau poinformował prezydenta USA Joe Bidena, że rząd w Ottawie ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański rakietowy system obrony powietrznej NASAMS. "Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują obronę miasta Sołedar w obwodzie donieckim. Trwają ciężkie walki z siłami rosyjskimi" - poinformowała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie ponad 16 tysięcy cywilów, a z masowych grobów ekshumowano dotychczas ponad 1000 ciał - podała ukraińska pozarządowa organizacja ZMINA, powołując się na dane ukraińskiej policji. W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się w USA szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu obrony powietrznej Patriot - poinformowała stacja CNN, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą. Najważniejsze wydarzenia związane z 321. dniem wojny zbieraliśmy dla Was w naszej relacji z 10.01.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:52

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że do szpitala klinicznego w Lublinie trafiło po południu dwoje rannych w Ukrainie polskich wolontariuszy. Ich stan jest obecnie stabilny.

22:27

Jewgienij Prigożyn, szef prywatnej grupy wojskowej znanej jako Grupa Wagnera, poinformował, że jego siły przejęły kontrolę nad Sołedarem w obwodzie donieckim - donosi rosyjska agencja informacyjna TASS.

Nie ma możliwości zweryfikowania tych doniesień.

22:16

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował prezydenta USA Joe Bidena podczas spotkania w Meksyku, że rząd w Ottawie ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański rakietowy system obrony powietrznej NASAMS - głosi komunikat zamieszczony na stronach kanadyjskiego rządu.

20:57

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują obronę miasta Sołedar w obwodzie donieckim; trwają ciężkie walki z siłami rosyjskimi - poinformowała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Rosjanie nadal aktywnie szturmują miasto pomimo ogromnych strat" - napisała. Dodała, że siły ukraińskie nadal dzielnie odpierają ataki.

20:39

Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie ponad 16 tys. osób cywilnych, a z masowych grobów ekshumowano dotychczas ponad 1000 ciał - podała ukraińska pozarządowa organizacja ZMINA, powołując się na dane ukraińskiej policji.

Jak podała ZMINA, prokuratura znalazła 54 izby tortur i odnotowała ponad 5 tys. przypadków torturowania. Prowadzonych jest również 855 spraw dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na dzieciach, z czego 10 dotyczy faktów związanych z przemocą seksualną.

20:20

Szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu Patriot będzie pełne, ale przyspieszone i będzie uwzględniać realia pola bitwy na Ukrainie - przekazał rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Potwierdził też doniesienia, że szkolenia rozpoczną się w przyszłym tygodniu w Forcie Sill w Oklahomie.

20:04

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował prezydenta USA Joe Bidena, że rząd w Ottawie ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański system rakietowy ziemia-powietrze - podał Reuters, powołując się na kanadyjskie źródła rządowe.

20:00

Nasilenie rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego na Ukrainie spadło w niektórych miejscach w porównaniu ze szczytowym okresem wojny nawet o 75 procent - podała stacja CNN.

Według CNN amerykańscy i ukraińscy analitycy nie mają jeszcze jasnego wyjaśnienia tej sytuacji. Ich zdaniem wojska rosyjskie mogą oszczędzać pociski artyleryjskie z powodu kończących się zapasów lub może to być częścią zmiany taktyki w obliczu udanych ukraińskich ataków.

18:47

USA chcą znacząco zwiększyć dostawy zaawansowanych systemów wojskowych dla Ukrainy. Amerykańskie media donoszą nawet o przełomie w dozbrajaniu ukraińskich sił w najbliższych tygodniach.

Chodzi między innymi systemy przeciwdronowe, które pozwolą skutecznie walczyć z irańskimi dronami, które atakują na terenie Ukrainy także cele cywilne. Konkretnie mowa jest o 14 takich systemach, które już zostały zamówione. 

18:24

W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu obrony powietrznej Patriot - poinformowała stacja CNN, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą.

Szkolenie odbędzie się w Fort Sill w Oklahomie, gdzie Amerykanie prowadzą szkolenia dla własnych żołnierzy z obsługi Patriotów.

USA dostarczą Ukrainie jedną baterię Patriot, która obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli zaangażowania i do ośmiu wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy, a ich szkolenie zajmuje kilka miesięcy.

18:22

Od początku rosyjskiej agresji ujawniono ponad 600 rosyjskich agentów i szpiegów, którzy prowadzili rozpoznanie i działalność wywrotową przeciwko naszemu państwu - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

18:16

Z niespodziewaną wizytą w Charkowie pojawiła się minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Szefowa dyplomacji RFN obiecała Ukrainie zwiększenie dostaw broni, a także "konkretną ofertę" pomocy dla kraju w przystąpieniu do Unii Europejskiej.

15:55

Dzieci ze zniszczonego przez wojska Putina Mariupola zostały zmuszone do występów przed rosyjskimi żołnierzami. "Musiały podziękować mordercom swojego dzieciństwa, swoich rodziców i krewnych" - napisał na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.

15:35

Wojska ukraińskie starają się pod Sołedarem, w obwodzie donieckim, maksymalnie wyniszczyć oddziały rosyjskie, by zdobycie miasta okazało się pyrrusowym zwycięstwem najeźdźców - oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

Od kilku dni w okolicach Sołedaru toczą się zażarte walki, miasto jest doszczętnie zniszczone. Zasadniczym celem oddziałów rosyjskich w tym rejonie jest zdobycie leżącego 10 km na południe od Sołedaru miasta Bachmut.

We wtorkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony podał, że w ciągu ostatnich czterech dni w pobliżu Sołedaru siły rosyjskie i pododdziały najemniczej Grupy Wagnera dokonały taktycznych postępów, a zdobycie Bachmutu jest w tej chwili prawdopodobnie głównym bezpośrednim celem operacyjnym Rosji. 

15:17

710 żołnierzy rosyjskich miało zginąć minionej doby w Ukrainie - podaje sztab generalnych ukraińskich sił zbrojnych.

W komunikacie jest też mowa o zniszczeniu rosyjskiego okrętu wojennego. Sztab nie chce jeszcze ujawniać szczegółów. Natomiast wiadomo, że to 17. rosyjska jednostka stacjonująca na Morzu Czarnym zniszczona od początku wojny. To świadczy o tym, że Ukraińcy mają możliwości skutecznie obierać za cel okręty marynarki wojennej Putina. 

14:34

Wielomiesięczna bitwa z rosyjskimi wojskami o Bachmut zmusiła ukraińskie dowództwo do zmiany strategii walki; dotychczas unikano bezpośrednich, wyczerpujących starć z wrogiem, lecz okazało się to niemożliwe w sytuacji, gdy batalia o miasto w Donbasie stała się dla Ukraińców narodowym symbolem oporu - ocenił amerykański dziennik "New York Times".

13:48

W niedzielę na Dnieprze w okolicy wyspy Biłorudyj w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy ostrzelano rosyjską jednostkę pływającą - poinformowało Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Nie ma doniesień o zabitych lub rannych. Trwa ustalanie, jakiego rodzaju jednostka pływająca została ostrzelana. 

13:46

Nie możemy nie doceniać Rosji; cel wojny Władimira Putina przeciwko Ukrainie nie zmienił się - powiedział na konferencji szef NATO Jens Stoltenberg. Rozszerzymy sankcje na tych, którzy militarnie wspierają Rosję. Przedstawimy propozycję nowych sankcji na Białoruś - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

13:43

Szwecja przekaże Ukrainie zaawansowane systemy artyleryjskie Archer - poinformował szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem. Według gazety "Expressen" dostawa może zostać zrealizowana w ciągu 6-8 tygodni.

Jak wyjaśnił Billstroem, rząd Szwecji prowadzi obecnie dialog z kilkoma innymi krajami, których komponenty wchodzą w skład systemów Archer. Ich zgoda jest konieczna do przekazania broni Ukrainie.

13:36

Zachód, szczególnie USA, Niemcy, Wielka Brytania i Francja, powinny szkolić ukraińskich żołnierzy z obsługi sprzętu, zanim polityczna decyzja o jego wysłaniu na Ukrainę zostanie podjęta - ocenił w rozmowie z estońskim nadawcą ERR generał Ben Hodges, były dowódca armii USA w Europie.

Cieszę się, że zdecydowano się rozpocząć dostarczanie systemu Patriot, ale minie dziesięć lub dwanaście tygodni, zanim zobaczymy pierwsze uruchomienie tego systemu (na Ukrainie - red.). Rozpoczynajmy więc szkolenia już teraz, spodziewając się, że polityka może się zmienić i USA zdecydują się dostarczyć np. czołgi Abrams. W szkoleniu nie ma nic prowokacyjnego. Wyślijmy 100 ukraińskich żołnierzy, czołgistów, do Niemiec, Polski lub gdziekolwiek i pozwólmy im zacząć się szkolić - zaapelował.

12:55

Na wojnie prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi została jedna opcja - porażka. On nie chce się z tym pogodzić - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla amerykańskiego publicznego radia NPR.

12:45

Więcej o podpisaniu trzeciej wspólnej deklaracji dotyczącej współpracy NATO i Unii Europejskiej w sprawie wsparcia dla Ukrainy piszemy w artykule:

12:31

UE będzie nadal wspierać Ukrainę. Będziemy naciskać na Kreml tak długo, jak będzie trzeba, sankcjami. Rozszerzymy sankcje na tych, którzy militarnie wspierają wojnę Rosji, jak Białoruś czy Iran - powiedziała na konferencji w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przedstawimy propozycję nowych sankcji na Białoruś w odpowiedzi na jej rolę w rosyjskiej wojnie w Ukrainie - podkreśliła szefowa KE na wspólnej konferencji w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem i szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Wskazała, że państwa członkowskie muszą zwiększyć moce produkcyjne przemysłu obronnego i koordynować uzupełnianie sprzętu wojskowego.
Jak dodała, od początku wojny Rosji z Ukrainą współpraca UE-NATO zacieśniła się, a dziś dzięki wspólnej deklaracji partnerstwo zostało przeniesione na wyższy poziom. Będziemy pogłębiać naszą współpracę i rozszerzać ją na nowe obszary - zaznaczyła.

12:13

Dzieci ze zniszczonego, okupowanego przez rosyjskie wojska Mariupola zostały zmuszone do podziękowań i występów artystycznych dla żołnierzy wroga; rodziców ostrzeżono, że każdy przejaw sprzeciwu spotka się z surową karą - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"W poniedziałek dzieci zostały spędzone po to, by dziękować zabójcom swojego dzieciństwa, rodziców i bliskich. Dziękować i dostarczać rozrywki występami (artystycznymi). Rodziców ostrzeżono - jeśli ktoś będzie się sprzeciwiał albo nagrywał, to piwnice w Mariupolu już czekają na niezadowolonych. Jeśli do tego czasu istniało (w mieście) dno dna, to dzisiaj ostatecznie je przebito" - napisał Andriuszczenko na Telegramie. Samorządowiec dołączył do swojego komunikatu zdjęcia "występów" dla rosyjskich żołnierzy.

12:10

Reżim w Moskwie chce innej Europy. Chce kontrolować swoich sąsiadów. Traktuje demokrację i wolność jako zagrożenie. Będzie to miało długofalowe konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa. Musimy nadal wzmacniać transatlantycką więź w NATO, partnerstwo między Sojuszem a Unią Europejską i zwiększać nasze wsparcie dla Ukrainy - postulował sekretarz generalny Sojuszu.

Jak podkreślił, "w świecie narastającej strategicznej rywalizacji, autokratyczni władcy rzucają wyzwanie naszym interesom, wartościom i zasadom demokratycznym", czyniąc to za pośrednictwem środków militarnych, politycznych, gospodarczych i technologicznych.

11:47

NATO musi zwiększyć wsparcie dla Ukrainy - stwierdził szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej. 

11:40

Rosyjski reżim traktuje demokrację jako zagrożenie; ma to konkretne konsekwencje w dziedzinie bezpieczeństwa dla nas - powiedział na konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg.

10:58

Zaginieni na Ukrainie dwaj brytyjscy wolontariusze - 48-letni Andrew Bagshaw, który mieszka w Nowej Zelandii, i 28-letni Christopher Parry z Truro w Kornwalii - pomagali w ewakuacji z Donbasu - informuje we wtorek stacja BBC.

Parry w czasie świąt Bożego Narodzenia rozmawiał z lokalną, kornwalijską sekcją BBC na temat pomocy w ewakuacji ludzi z ostrzeliwanego przez Rosjan Bachmutu na wschodzie Ukrainy. Mówił m.in., że to, iż "ludzie tu są tak mili", napędza jego chęć do pomocy, a także o nieustannych bombardowaniach, których doświadcza, będąc na linii frontu i o tym, że raz jeden z dronów przeleciał 10 metrów od jego twarzy.

10:50

Amerykański resort obrony zawarł kontrakt z firmą zbrojeniową L3Harris Technologies, przewidujący wyprodukowanie 14 systemów przeciwdronowych VAMPIRE w celu dostarczenia ich Ukrainie; wartość porozumienia opiewa na 40 mln dolarów - poinformował koncern w poniedziałkowym oświadczeniu.

10:41

MSW Łotwy zaproponowało zawieszenie obowiązywania ustawy o repatriacji z powodu dużej liczby wniosków składanych przez obywateli Rosji - podał niezależny rosyjski portal Meduza. W 2022 roku Rosjanie stanowili 81 proc. osób, które skorzystały z ustawy.

"W 2022 roku udział obywateli Rosji sięgnął już 81 proc. z ogólnej liczby osób, które otrzymały status repatrianta bądź członka rodziny repatrianta" - głosi oświadczenie MSW, przekazane przez Meduzę w poniedziałek wieczorem. Ministerstwo zaznaczyło, że liczba wniosków o repatriację z Rosji znacznie wzrosła, szczególnie "w tym czasie, gdy stabilność gospodarcza i międzynarodowa Rosji są zagrożone w wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę".

Ustawa, uchwalona w 1995 roku, pozwala na osiedlenie się na Łotwie osobom, których przodkowie byli etnicznymi Łotyszami bądź Liwami.

10:33

General Aleksandr Łapin został dowódcą rosyjskich wojsk lądowych - donosi agencja TASS powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Wcześniej Łapin był dowódcą Centralnego Okręgu Wojskowego.

Ramzan Kadyrow i  Jewgienij Prigożyn mocno krytykowali Łapina. Kadyrow - po tym, jak rosyjskie wojska wycofały się z Łymanu - nazwał go "nieudacznikiem". 

10:18

W rosyjskiej niewoli wciąż przebywa około 2 tys. ukraińskich żołnierzy, którzy wiosną ubiegłego roku bronili zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; wśród jeńców są zarówno mężczyźni, jak i kobiety - oznajmiła w poniedziałek Hałyna Kłempouz, przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azowstalu.

10:06

710 żołnierzy rosyjskich miało zginąć minionej doby w Ukrainie - podaje sztab generalnych ukraińskich sił zbrojnych. W komunikacie jest też mowa o zniszczeniu rosyjskiego okrętu wojennego. 

Sztab nie chce jeszcze ujawniać szczegółów. Natomiast wiadomo, że to siedemnasta rosyjska jednostka stacjonująca na Morzu Czarnym zniszczona od początku wojny. To świadczy o tym, że Ukraińcy mają możliwości skutecznie obierać za cel okręty marynarki wojennej Putina.

09:55

Rosyjskie media podały, że nie będzie publikacji list ofiar ukraińskiego ataku na bazę świeżo zmobilizowanych żołnierzy w Makijewce. Tak tłumaczy to wojskowy komisarz obwodu samarskiego Aleksiej Wdowin.

List nie można publikować po pierwsze, dlatego, że to dane osobowe. Po drugie, byłoby to korzystne dla zagranicznych wywiadów, które mogłyby przeprowadzić prowokacyjnych działań przeciwko bliskim ofiar - poinformowano.

Rosja utrzymuje, że w sylwestrową noc w ukraińskim ataku rakietami HIMARS w sylwestrową noc zginęło 89 wojskowych. Kijów twierdzi, że śmierć poniosło nawet 400 żołnierzy.

09:44

"Rosyjska oś Sołedaru jest najprawdopodobniej próbą otoczenia Bachmutu od północy i przerwania ukraińskich linii komunikacyjnych. Część walk koncentruje się na wejściach do 200-kilometrowych nieczynnych tuneli kopalni soli, które biegną pod tym dystryktem. Obie strony prawdopodobnie obawiają się, że mogą one zostać wykorzystane do infiltracji za ich linie. Pomimo zwiększonej presji na Bachmut, Rosja raczej nie zajmie miasta w najbliższym czasie, ponieważ siły ukraińskie utrzymują w głębi stabilne linie obronne oraz kontrolę nad szlakami zaopatrzeniowymi" - twierdzi brytyjski wywiad wojskowy.

09:40

Jeden z najbliższych współpracowników Putina, Nikołaj Patruszew powiedział, że Rosja walczy teraz z dowodzoną przez USA i NATO koalicją w Ukrainie. Dodał, że Zachód chce rozerwać Rosję na kawałki i wymazać ją z politycznej mapy świata.

"To, co się dzieje w Ukrainie to nie starcie Rosji i Kijowa - to militarna konfrontacja między Rosją a NATO, a przede wszystkim USA i Wielką Brytanią" - stwierdził sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. "Zachód planuje dalsze rozrywanie Rosji i w końcu wymazanie jej z politycznej mapy świata" - mówił w wywiadzie dla tygodnika "Argumienty i fakty".

09:21

Przedstawiciele szkoły z Kramatorska na wschodzie Ukrainy zaprzeczyli twierdzeniom Rosji, jakoby w jej ataku rakietowym zginęły tam w weekend setki ukraińskich wojskowych - podał we wtorek portal stacji Sky News.

Nikt nie widział tu nawet jednej plamki krwi - powiedziała cytowana przez Sky News wicedyrektorka ostrzelanej szkoły, Jana Prystupa. Jak dodała, nie widziano żadnych ciał wynoszonych z ostrzelanego budynku. Przedstawiciele szkoły mówią też, że pocisk rakietowy po prostu wybił okna i poczynił zniszczenia w salach szkolnych.

08:47

Włochy nie wahają się w sprawie przekazania Ukrainie systemu przeciwlotniczego SAMP-T, ale przed jego wysłaniem pojawiły się problemy techniczne - powiedział minister spraw zagranicznych Włoch, Antonio Tajani. 

08:37

Jewgienij Prigożyn, który finansuje rosyjskie siły najemnicze zwane "grupą Wagnera" wykorzystuje doniesienia o postępach pod Sołedarem w obwodzie donieckim, by promować tę formację jako skuteczną siłę bojową - ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Amerykański ośrodek informuje w najnowszej analizie, że "grupa Wagnera" twierdzi, iż zajęła w ostatnich dniach część Sołedaru. "Wiele źródeł rosyjskich mówi o tych postępach jako o sygnałach, że "grupa Wagnera" może wkrótce otoczyć Bachmut" - relacjonuje ISW. Prognozuje, że "zarówno potwierdzony, jak i fikcyjny sukces" najemników w Sołedarze i pobliskim Bachmucie zostanie wykorzystany przez Prigożyna do "promowania "grupy Wagnera" jako jedynej siły rosyjskiej na Ukrainie zdolnej do zapewnienia rzeczywistych sukcesów".

Analitycy zwracają uwagę na nagranie wideo rozpowszechnione w internecie 9 stycznia, pokazujące najemników z "grupy Wagnera" uczestniczących w zaciekłych walkach pod budynkiem merostwa w centrum Sołedaru. "Siły rosyjskie kontynuowały 8 i 9 stycznia ataki lądowe w Sołedarze i wokół niego" - informuje ISW. Tymczasem "przedstawiciele resortu obrony Ukrainy powtarzali, że Rosjanie nie kontrolują Sołedaru całkowicie, ale sytuacja jest nadzwyczaj trudna, a wojskowi z 'grupy Wagnera' w niektórych miejscach odnoszą postępy" - dodaje ośrodek.

08:02

Rosyjski okręt wojenny, wyposażony w system pocisków hipersonicznych Cyrkon, przeprowadził ćwiczenia na Morzu Norweskim - podaje rosyjskie ministerstwo obrony.

"Załoga fregaty Admirał Gorszkow przeprowadziła ćwiczenia obrony powietrznej na Morzu Norweskim" podał resort.

W ubiegłym tygodniu Władimir Putin zdecydował o wysłaniu okrętu na Ocean Atlantycki, by przekazać Zachodowi wyraźny sygnał, że prezydent Rosji nie będzie ustępował w sprawie Ukrainy. 

07:51

Chłopcy w wieku 17-18 lat z okupowanej przez Rosję części Donbasu na wschodzie Ukrainy podlegają tzw. obowiązkowej rejestracji wojskowej; wróg planuje wysłać młodych mężczyzn na front tuż po ukończeniu przez nich szkół - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

07:20

W ostatnich czterech dniach Rosjanie wspomagani najemnikami z grupy Wagnera poczyniły taktyczne postępy w Sołedarze - informuje brytyjski wywiad wojskowy. Dodano, że prawdopodobnie siły rosyjskie kontrolują większość Sołedaru. 

07:11

W nocy Rosjanie uderzyli rakietami w Kramatorsk w obwodzie donieckim. Zginęło dwóch cywilów, koło samochodu ktorych ekplodowała jedna z rakiet.

07:04

Rosyjska komisarz praw człowieka Tatiana Moskalkowa przekazała, że ma zamiar spotkać się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Turcji w dniach od 12 do 14 stycznia. 

06:24

Niezależny białoruski portal Nexta publikuje zdjęcia z Kramatorska, który w ostatnich dniach był atakowany przez Rosjan.

06:12

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 8 ostrzałów i 31 nalotów. Przeprowadził 63 ataki rakietowe, w tym atak na infrastrukturę cywilną w Charkowie, Chersoniu, Kramatorsku i Oczakowej. Są ofiary wśród ludności cywilnej - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojskowi dodali, że Rosjanie atakują w Bachmucie, Łymanie i Awdijiwce. Rosja koncentruje swoje wysiłki na zajęciu obwodu donieckiego w granicach administracyjnych, bez powodzenia - dodano. 

06:00

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Mikołajowa, który podał Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskiej armii. Śledztwo wykazało, że oskarżony, mający prorosyjskie poglądy, systematycznie zbierał dane o rozmieszczeniu żołnierzy, broni i sprzętu. Potem umieszczał te dane na antyukraińskim kanale na Telegramie.

05:21

Analitycy uważają, że Rosja rozpadnie się do 2033 roku. Tak wynika z najnowszego badania think-tanku Atlantic Council, o którym informuje dziennik "Financial Times". Więcej na ten temat piszemy tutaj:

05:10

Bitwa o Donbas trwa nadal. Chociaż okupanci skoncentrowali teraz swoje wszystkie siły na Sołedarze, to i tak wynikiem tej ciężkiej i długotrwałej walki będzie wyzwolenie całego naszego Donbasu. Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy bronią Bachmutu i okazują ogromną wytrwałość! Dziękuję wszystkim walczącym w Sołedarze, którzy przetrzymują kolejne, coraz cięższe ataki okupantów! Dzięki wytrwałości naszych żołnierzy w Sołedarze zdobyliśmy dla Ukrainy dodatkowy czas i dodatkowe siły - stwierdził ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.