To w sztokholmskiej filharmonii od 1926 roku 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, wręczane są ufundowane przez niego nagrody. Laureaci odbierają z rąk króla złote medale, dyplomy oraz pokaźne czeki.

Budynek sztokholmskiej filharmonii powstał w 1926 roku na postawie projektu architekta Ivara Tengboma. Gmach ten uznawany jest za przykład szwedzkiego klasycyzmu lat 20. ubiegłego wieku. Był pierwszym budynkiem w Szwecji, jaki powstał z myślą o orkiestrach i koncertach.

Pierwszy pomysł wybudowania w Sztokholmie gmachu przeznaczonego do wykonywania muzyki symfonicznej pojawił się już latach 60. XIX wieku. Brakowało jednak pomysłów na lokalizację oraz pieniędzy.

Pod koniec I wojny światowej w 1917 roku Towarzystwo Muzyczne wskazało na Hötorget w pobliżu traktu królewskiego. Miejsce to z czasem zyskało na znaczeniu i do dziś jest jednym z najbardziej prestiżowych.

Ceremonia wręczenia nagrody Nobla

Ceremonia wręczenia nagrody Nobla odbywa się w sztokholmskiej filharmonii od 1926 roku. Pokojowa Nagroda Nobla jest wręczana w ratuszu w Oslo.

W trakcie ceremonii wywołany laureat występuje i odbiera nagrodę z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tak jest od 1902. Na początku król Oskar II nie zgadzał się, by nagradzać cudzoziemców, ale pod naciskiem opinii publicznej zmienił zdanie i zgodził się wziąć udział w ceremonii.

Ceremonia jest transmitowana przez szwedzką telewizję i radio. 

Zwieńczeniem wieczoru jest bankiet noblowski, w którym uczestniczy 1300 gości. Od 1934 roku odbywa się on w sztokholmskim ratuszu.