Polski żaglowiec "Dar Młodzieży" jest już w panamskim porcie Balboa. Uczestnicy trwającego Rejsu Niepodległości dookoła świata wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Uczestnicy rejsu uśmiechnięci i opaleni schodzili na ląd. To jeden z ważniejszych momentów całego rejsu dookoła świata.

Dar Młodzieży na spotkanie z ojcem świętym przypłynął z meksykańskiego Acapulco.

Podczas oficjalnego powitania załogi w porcie powiewała polska flaga. Narodowe barwy mieli też ze sobą uczestnicy rejsu.

Msza na rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży

W oczekiwaniu na Ojca Świętego pielgrzymi spotkali się na mszy otwarcia przy Costa Cintera. To malowniczy bulwar nad brzegiem Oceanu Spokojnego.

Morze ludzi i powiewających flag z całego świata - tak wyglądało to rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży. 

Podczas tego nabożeństwa, odchodząc kilkaset metrów dalej, można było odnieść wrażenie, że miasto całkowicie się wyludniło. 

Panamczycy oglądali transmisję w domach. Nawet w przyulicznej budce z owocami i warzywami mały telewizor - koło dojrzałych bananów - ustawiony był tak, by sprzedawczyni mogła śledzić transmisję.

Relację z mszy otwarcia śledzili też klienci baru z głośną muzyką. Choć zamiast nabożeństwa, słychać było piosenki, to zmęczeni panamscy robotnicy, siedząc pod wiatrakami, spoglądali albo w stronę telewizora.

"Panamczycy są bardzo gościnni"

Przed przyjazdem do samej stolicy kraju, Polacy uczestniczyli w dniach diecezji w całej Panamie.

Panama to kraj potężnych kontrastów - mówią pielgrzymi z Polski, którzy zanim przyjechali do stolicy na spotkanie z Ojcem Świętym. Podczas nich mieszkali u rodzin, obserwując jak wygląda życie panamskich rodzin, z którymi w krótkim czasie, bardzo się zżyli. 

Mówiliśmy do nich "mamo, tato", a oni do nas "synkowie". Było ekstra, na koniec się bardzo popłakaliśmy - mówi mi Przemysław Puzio, jeden z pielgrzymów. Często o Polakach, o Słowianach, mówi się, że są gościnni. Panamczycy absolutnie nas w tym przebijają - wspomina młody Polak.

Mieszkanie u Panamczyków było też okazją, żeby poznać ich kulturę, czy kuchnię. 

Polskie spotkanie w Panamie

W środę, 23 stycznia, polscy pielgrzymi ŚDM spotkają się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall. Mszy św. będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KRP bp Marek Solarczyk.

Uczestnicy będą modlić się w intencji polskiej młodzieży, dziękując za czas przygotowań do ŚDM w Panamie oraz prosić o jego owoce. Msza święta rozpocznie się o godzinie 18. Po eucharystii odbędzie się koncert, w czasie którego wystąpią polscy artyści: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA - Stan Fortuna.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Msza św. będzie sprawowana w języku polskim, koncert zaś zostanie poprowadzony w trzech językach - polskim, hiszpańskim i angielskim.