Jeśli zaszczepienie kogoś będzie niemożliwe w jego miejscu zamieszkania, proponowane miejsce będzie w tym samym województwie – zapewnia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw Covid-19 Michał Dworczyk. W piątek zostaną przedstawione zasady szczepień w drugim kwartale. Minister Dworczyk oświadczył także, że już ponad milion osób zarejestrowało się od wczoraj na szczepienie preparatem AstraZeneca. Jego zdaniem, świadczy to o tym, że wraca zaufanie do tej szczepionki.

Pod koniec tego tygodnia do Polski trafi ok. 70 tys. kolejnych dawek szczepionki firmy AstraZeneca.

Polacy nie mają oporów, żeby zaszczepić się tym preparatem. Z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że ponad 33 proc. badanych skorzystałaby z możliwości przyjęcia preparatu AstryZeneki poza kolejnością, gdyby otrzymała taką możliwość.

O tym, że wraca zaufanie do szczepionki AstraZeneca mówił też na konferencji prasowej Michał Dworczyk z kancelarii premiera. Na potwierdzenie swoich słów przytoczył liczby. W ciągu ostatnich 24 godzin na szczepienia tym preparatem zapisało się ponad milion osób.

Jak mówił, w niektórych punktach natężenie osób, które chcą się zarejestrować na konkretny termin szczepienia, jest tak duże, że brakuje terminów.

Miejsce szczepienia – w granicach województwa

"Z takimi sytuacjami mamy do czynienia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce" - mówił.

Dworczyk zaapelował, by osoby obecnie się rejestrujące, jeśli nawet dzisiaj dzwoniąc nie znajdują terminu w okolicach swojej miejscowości, próbowały dzwonić w kolejnych dniach. "Punkty szczepień, szpitale, w których są wykonywane szczepienia na bieżąco te terminy uzupełniają" - dodał.

"Bardzo prosimy, aby się nie zniechęcać tylko rejestrować" - przekonywał.

Minister Dworczyk zapowiedział także, że w piątek zostaną przedstawione zasady szczepień w drugim kwartale. Pytany o plany ograniczenia miejsca szczepienia do 100 km od miejsca zamieszkania, szef KPRM powiedział, że "zmiana już została wprowadzona". "Ostatecznie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie do terenu województwa" - dodał.

Dotychczas w Polsce wykonano ponad 5 mln szczepień, w tym blisko 1,8 mln dwiema dawkami. Dzienna liczba szczepień przekracza 48 tysięcy. 

W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób w wieku 65 i 66 lat i starszych, którzy dotąd tego nie zrobili; we wtorek ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 60-64 lata.