Pod koniec przyszłego tygodnia do Sejmu ma trafić projekt ustawy, który w założeniach ma umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Roch Kowalski. Nad przepisami pracują prawnicy, a posłowie mieliby się zająć sprawą na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli 11 sierpnia.

Co konkretnie miałoby się znaleźć w ustawie? Przede wszystkim zapisy, o które wnioskowali sami pracodawcy. Mogliby oni weryfikować, czy pracownicy przyjęli pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i od tego mogliby uzależniać zlecane im obowiązki.

Rozważany jest wariant, w którym pracodawca będzie mógł przesunąć pracownika na inne stanowisko, jeśli ten się nie zaszczepił. Będzie to dotyczyć sytuacji, w których osoba niezaszczepiona ma bezpośredni kontakt ze współpracownikami lub klientami.

Proponowane zmiany są mocno kontrowersyjne, dlatego są analizowane przez prawników. Przepisy mają trafić do Sejmu przed 11 sierpnia jako inicjatywa poselska - tak by nie trzeba było przeprowadzać rządowych konsultacji i aby posłowie mogli zająć się przepisami przed nadejściem ewentualnej czwartej fali epidemii.

Najnowsze dane z Polski

Badania potwierdziły 167 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło pięć osób z Covid-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: małopolskiego (24), podkarpackiego (21), mazowieckiego (15), lubelskiego (14), pomorskiego (14), śląskiego (12), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (9), wielkopolskiego (9), dolnośląskiego (8), warmińsko-mazurskiego (7), lubuskiego (5), opolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), łódzkiego (3), świętokrzyskiego (3).

Z powodu koronawirusa zmarło 5 osób.

Ostatniej doby wykonano ponad 37,5 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 24,6 tys. testów antygenowych - podało MZ. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 882 630 przypadków. Zmarło 75 257 osób z Covid-19.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są w Polsce 17 225 194 osoby.