Kolejne problemy z dostawami szczepionek przeciwko Covid-19 do Polski. Opóźnia się transport 82 tysięcy dawek preparatu produkowanego przez firmę Moderna. Jest to trzecia transza, która miała dotrzeć do naszego kraju w niedzielę. Poprzednia dostawa przybyła z ponadtygodniowym opóźnieniem.

Kolejne opóźnienia w dostawach szczepionek przeciwko Covid-19 produkowanych przez firmę Moderna do Polski. 

"Transportu 82 tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Modarna spodziewamy się w tym tygodniu, ale nie mamy jeszcze 100 proc. potwierdzenia" - słyszymy w Agencji Rezerw Materiałowych, która odpowiada za kontakty z dostawcami. 

Ten komunikat, jak zauważa dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski, może jednak być powodem do niepokoju, bo oznacza, że Moderna nadal nie podała konkretnej daty dostawy szczepionek. Należy także postawić pytania: czy w związku z zaistniałą sytuacją transporty szczepionek do szpitali będą też się opóźniać i czy same szczepienia będą przesuwane? 

Nie wszyscy mają problemy

Co ważne, podobnych problemów związanych z opóźnieniami w dostawach nie ma przypadku preparatów pozostałych producentów. W niedziele do Polski przyjechało 320 tysięcy szczepionek przeciwko Covid-19 produkcji Pfizera. 140 tysięcy dawek od firmy AstraZenaca natomiast dotrze we wtorek.

Szczepienia w Polsce

Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Do tej pory wykonano już ponad 1 656 708 szczepień (stan z 8.02. godz. 10:30). 

W Polsce używa się do tego obecnie trzech preparatów, które produkują firmy: BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca.  

Opracowanie: