Na zlecenie resortu zdrowia trwa sprawdzanie, dlaczego i na jakiej podstawie doszło do zaszczepienia osób spoza grupy zero, czyli takich które nie są pracownikami ochrony zdrowia. Kontrolę zlecił Adam Niedzielski po tym, jak o zaszczepieniu przeciw Covid-19 poinformowali na Twitterze między innymi były premier Leszek Miller czy aktorka Krystyna Janda.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił kontrolę, która ma sprawdzić, czy szczepienie przeciw Covid-19 osób spoza grupy zero odbyło się zgodnie z zasadami.


O tym, że został zaszczepiony poinformował w czwartek m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Informacja wywołała burzę na Twitterze z pytaniami, czemu polityk zaszczepił się już teraz, skoro nie jest pracownikiem ochrony zdrowia. 

O zaszczepieniu przeciw Covid-19 poinformowała też m.in. aktorka Krystyna Janda.

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że na polecenie ministra zdrowia skontroluje realizację szczepień m.in. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Kontrola odbędzie się na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

NFZ przekazał także, że oprócz szczepienia pracowników szpitali dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów.

Ale jest to możliwe tylko, jeśli w kolejce nie czeka personel medyczny - na przykład z powodu urlopu świąteczno-noworocznego. 

Dodatkowo Warszawski Uniwersytet Medyczny przyznał, że Agencja Rezerw Materiałowych przekazała mu do dyspozycji 450 dodatkowych dawek szczepień, które musiały być wykorzystane do czwartku.

Z tej puli zaszczepionych zostało 300 pracowników szpitali WUM i grupa 150 osób obejmująca rodziny pracowników, pacjentów, w tym osiemnaście znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Nie wiadomo jednak, jakie były kryteria wyznaczania ambasadorów i kto dokładnie wśród nich się znalazł.

Szczepienia przeciw Covid-19 są w Polsce dobrowolne i darmowe. W czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce zaszczepiło się 36,3 tys. osób.


Ponad 10 mln osób w 29 krajach już zaszczepionych przeciwko Covid-19

Przeciwko Covid-19 zostało już zaszczepionych ok. 10 mln osób w 29 krajach, z czego 3 mln tylko w USA - wynika z zestawienia Bloomberga. Kraje zachodnie używają szczepionek Pfizer & BioNTech, Moderny i AstraZeneca; Rosja i Chiny - preparatów własnej produkcji.

Pierwszym krajem w Europie Zachodniej, który rozpoczął regularną kampanię szczepień przeciwko Covid-19 była Wielka Brytania. 8 grudnia zeszłego roku zaszczepiono pierwszą Brytyjkę. 

Od tamtej pory szczepionkę w tym kraju przyjęło blisko milion osób.