Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę przeciwko Covid-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Jest pierwszym krajem świata, który podjął taką decyzję.

"Rząd przyjął dziś zalecenie Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych, aby zezwolić na stosowanie szczepionki przeciwko Covid-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego/AstraZeneca" - poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Podkreślił, że dzięki temu kraj ma szansę na wyjście z pandemii koronawirusa do wiosny.

Szczepionka AstraZeneca: Przy optymalnym dawkowaniu skuteczność sięga 90 procent

Preparat opracowany przez AstraZeneca we współpracy z naukowcami z uniwersytetu w Oxfordzie to trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki.

Jak informował wcześniej producent, szczepionka jest skuteczna w 70 procentach, ale przy zastosowaniu optymalnej dawki jej skuteczność wzrasta do mniej więcej 90 procent.

Preparat jest również tańszy i łatwiejszy w dystrybucji od szczepionki amerykańskiego Pfizera i niemieckiego BioNTechu, bowiem nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze.

Brytyjczycy zamówili już 100 mln dawek szczepionki AstraZeneca, a także 40 mln tej opracowanej przez Pfizera i 5 mln dawek preparatu Moderny.

Wielka Brytania była również pierwszym krajem świata, który dopuścił do stosowania szczepionkę Pfizer/BioNTech. Do 24 grudnia pierwszą dawkę tego preparatu otrzymało na Wyspach 600 tysięcy ludzi.