Jak ogłosił w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od 20 kwietnia łagodniejsze obostrzenia będą obowiązywały w kościołach. W jednym momencie w świątyni będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

O poluzowaniu obostrzeń w tej sprawie poinformował premier Mateusz Morawiecki.  

Jak przekazał, od 20 kwietnia w kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Przykładowo, jeśli świątynia ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, to na mszę będzie mogło wejść 10 osób.

Przypomnimy, że przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki apelował, żeby do kościołów mogła wchodzić jedna osoba na 9 metrów kwadratowych.

Rząd przedstawił plan znoszenia obostrzeń

W czwartek 16 kwietnia rząd przedstawił plan znoszenia obostrzeń dotyczących walki z koronawirusem. W pierwszym etapie, który się zacznie już 20 kwietnia, największe zmiany będą obowiązywać w handlu i usługach.

W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych na jedną osobę będą mogli przypadać czterej klienci. W sklepach, których powierzchnia jest większa niż 100 metrów kwadratowych, ważna będzie powierzchnia obiektu. Jedna osoba będzie przypadać na 15 metrów kwadratowych.

Od 20 kwietnia będą też obowiązywały zmiany w życiu społecznym. Przy czym nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zasady dystansu społecznego. Otwarte będą lasy, będziemy tez mogli przemieszczać się rekreacyjnie w lasach. Zmiany nie dotyczą placów zabaw!

Zmiany są również w zasadach poruszania się. Od 20 kwietnia wyłączone z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego są osoby powyżej 13. roku życia.