Co najmniej 5 tysięcy nauczycieli nie wróciło po wakacjach do szkół - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Do ZNP docierają sygnały o obawach starszych nauczycieli przed powrotem do szkół w dobie pandemii koronawirusa.

Co istotne, skala problemu może być większa: dane mówiące o 5 tysiącach nauczycieli, którzy po wakacjach nie wrócili do pracy w szkołach, obejmują bowiem tylko pięć województw: małopolskie, śląskie, łódzkie, wielkopolskie i pomorskie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla również, że w przypadku każdego regionu liczba nauczycieli, którzy nie wrócili po wakacjach do szkół, jest co najmniej dwa razy wyższa niż rok temu.

Twardych danych nt. powodów nauczycielskich decyzji nie ma. Przedstawiciele ZNP, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek, podkreślają jednak, że dociera do nich wiele sygnałów od starszych - i zmagających się z chorobami - nauczycieli, którzy obawiali się powrotu do szkół w czasie pandemii koronawirusa.

Hipotezę o obawach związanych z epidemią potwierdzają dane dot. wieku nauczycieli, którzy nie wrócili do pracy, a także same ich decyzje: zdecydowana większość wybrała bowiem przejście na emeryturę, świadczenie kompensacyjne - czyli wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli - albo urlop dla poratowania zdrowia, który przysługuje wyłącznie nauczycielom z dłuższym stażem pracy i zmagającym się z chorobami zawodowymi.


Opracowanie: